Prezydent Joe Biden odwiedzi Wielką Brytanię i Belgię

Prezydent Joe Biden odwiedzi w czerwcu Wielką Brytanię i Belgię – poinformował Biały Dom. Będzie to jego pierwsza zapowiedziana wizyta w Europie.

W dniach 11-13 czerwca Joe Biden będzie uczestniczył w szczycie G7 w Carbis Bay na Półwyspie Kornwalijskim w Wielkiej Brytanii. Tam ma spotkać się z przywódcami G7, w tym gospodarzem spotkania – premierem Wielkiej Brytanii, Borisem Johnsonem.

Stamtąd prezydent Biden wyleci do Brukseli, gdzie 14 czerwca rozpocznie się szczyt NATO. Tam – jak mówi rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki – Joe Biden ma potwierdzić zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w NATO, bezpieczeństwo transatlantyckie i wspólną obronę. Uczestnictwo w szczycie G7 ma z kolei „zrewitalizować relacje transatlantyckie”

Szef Rady Europejskiej Charles Michel napisał na Twitterze, że będzie to okazja do odbudowania silnego sojuszu Unii z USA i połączenia sił w walce z COVID-19, a także współpracy w sprawach klimatu i bezpieczeństwa. O spotkaniu unijnych przywódców z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem poinformowała także szefowa Komisji Europejskiej. „Mamy wiele do zrobienia od zmian klimatycznych po zdrowie, od handlu i multilateralizmu po wyzwania geopolityczne” – napisała na Twitterze Ursula von der Leyen.

IAR/AL

Szczyt klimatyczny. Duda zapowiada odejście od węgla

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię