USA: Nowe wytyczne dotyczące noszenia masek

Amerykanie, którzy zostali w pełni zaszczepieni przeciwko koronawirusowi, nie muszą już nosić masek przebywając na otwartej przestrzeni jeśli znajdują się w niewielkich grupach – przekazało we wtorek Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

W pełni zaszczepieni Amerykanie nie muszą już zakładać maseczek podczas spacerów, biegania, jazdy na rowerze oraz spotkań na zewnątrz w niewielkich grupach.

CDC nadal jednak zaleca zasłanianie ust i nosa przez zaszczepionych w niektórych sytuacjach .Podczas podczas zgromadzeń w zamkniętych pomieszczeniach lub podczas tłocznych imprez na świeżym powietrzu takich jak takich jak koncerty, parady i imprezy sportowe.

„Nadal rekomendujemy noszenie maseczek w zatłoczonych miejscach takich jak stadiony czy koncerty, gdzie nie da się zachować fizycznego dystansu i gdzie może być obecna duża liczba osób niezaszczepionych” – powiedziała dyrektor Centrum Kontroli i Prewencji Chorób dr Rochelle Walensky przypominając, że za w pełni zaszczepioną uważa się osobę, która jest dwa tygodnie po drugiej dawce szczepionek Pfizer lub Moderna lub dwa tygodnie po szczepieniu preparatem Johnson& Johnson.

Czytaj również: USA przekażą innym krajom 60 milionów dawek szczepionki AstraZeneca

Nowe zalecenia są następstwem badań, które potwierdziły, że ryzyko przeniesienia Covid -19 na zewnątrz jest znacznie niższe. „Ryzyko na zewnątrz jest naprawdę bardzo niskie” – powiedział doktor Anthony Fauci, główny ekspert ds. chorób zakaźnych w kraju i główny doradca medyczny prezydenta Joe Bidena.

Rekomendacje wewnątrz pomieszczeń

Rząd USA zmienił także rekomendacje wewnątrz pomieszczeń. Mówią one, że osoby w pełni zaszczepione mogą powrócić do wszelkiej aktywności w pomieszczeniach aczkolwiek w tym przypadku powinny zakładać maseczki.

Podczas dzisiejszego przemówienia prezydent Joe Biden zachęcał do szczepień, podkreślając, że zaszczepieni nie nie muszą już nosić masek przebywając na otwartej przestrzeni w małych grupach. „Ci którzy jeszcze się nie zaszczepili, szczególnie jeśli są młodsi lub myślą, że tego nie potrzebują, to kolejny świetny powód, aby zaszczepić się teraz” – powiedział Biden we wtorkowym przem

Do tej pory około 55 procent Amerykanów otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. Ponad jedna trzecia jest w pełni zaszczepiona, mimo wszystko oznacza to, że część populacji jest nadal zagrożona. Badania pokazują, że szczepionka skutecznie chroni przed ciężkim przebiegiem Covid- 19. Nie jest jednak do końca wiadomo czy osoby, które przyjęły szczepionkę mogą nadal przenosić wirusa na niezaszczepionych.

AL

źródło IAR, ABC News

Chicago: Policjanci na razie nie wrócą do szkół publicznych

USA przekażą innym krajom 60 milionów dawek szczepionki AstraZeneca

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię