Prezydent Joe Biden wygłosił orędzie w Kongresie

Podczas wystąpienia przed połączonymi izbami Kongresu Joe Biden zaproponował pakiet programów gospodarczych i społecznych – od inwestycji w infrastrukturę, przez płatne urlopy macierzyńskie, chorobowe i opiekuńcze, po rozszerzenie bezpłatnej edukacji. Aby sfinansować te programy zapowiedział podwyżki podatków dla wielkich korporacji i najbogatszych Amerykanów.

Podczas trwającego ponad godzinę wystąpienia Joe Biden przedstawił jako sukces realizowany w USA plan szczepień i uchwalony przez Kongres pakiet antykryzysowy.

Przekonywał, że Ameryka jest bliska przezwyciężenia największej pandemii od 100 lat. „Mogę zameldować narodowi, że Ameryka znów ruszyła do przodu” – oświadczył.

Czytaj również: Joe Biden i jego plan pomocy społecznej oraz rodzinnej – American Families Plan

Biden przypomniał, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, iż tegoroczny wzrost gospodarczy w USA przekroczy 6 procent. „Znów pracujemy, znów marzymy, znów odkrywamy i znów przewodzimy światu”– przekonywał.
Joe Biden wezwał Kongres do uchwalenia pakietu inwestycji w infrastrukturę, w tym ekologiczną. „Nie ma powodu, aby śmigła turbin wiatrowych nie były produkowane w Pittsburghu zamiast w Pekinie” – mówił prezydent USA.

Biden zaproponował również bezpłatne przedszkola dla trzy i czterolatków, darmowe dwuletnie studia na lokalnych uczelniach, przedłużenie ulg podatkowych na dzieci oraz program finansowania urlopów macierzyńskich i zdrowotnych.
Przypominając, że 55 wielkich amerykańskich korporacji nie zapłaciło w ubiegłym troku ani dolara podatku dochodowego, Biden zapowiedział uszczelnienie systemu podatkowego i podniesienie stawek.

IAR/APP

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię