Władze stanów Idaho i Arizona wprowadziły ograniczenia na zabiegi aborcji.

Gubernator Idaho Brad Little podpisał prawo zakazujące przerwania ciąży w przypadku dzieci, u których wyczuwalne jest bicie serca, to jest w piątym-szóstym tygodniu. „Stan Idaho ceni życie najbardziej niewinnych – naszych dzieci. Setki dzieci ginie w wyniku aborcji, to niewiarygodna tragedia” – napisał gubernator w oświadczeniu.

Gubernator Arizony Doug Ducey podpisał prawo o zakazie aborcji w przypadkach, gdy u płodu zdiagnozowano wady genetyczne. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wady te mają charakter letalny lub zagrażają życiu lub zdrowiu matki.

W lutym gubernator Karoliny Południowej podpisała ustawę, która ogranicza prawo do przerwania ciąży do przypadków, gdy jest ona wynikiem gwałtu, kazirodztwa lub zagraża życiu matki. W marcu gubernator Arkansas podpisał prawo, która zezwala na aborcję jedynie w przypadku, gdy życie matki jest zagrożone. Podstawą do aborcji przestały być natomiast sytuacje, w których ciąża jest owocem gwałtu lub aktu kazirodczego.

W sumie prawo poszerzające ochronę dzieci nienarodzonych w ostatnich miesiącach przyjęto w kilkunastu stanach.

Konserwatywne skrzydło Republikanów wielokrotnie nalegało, by Sąd Najwyższy, ponownie zajął się sprawą Roe przeciwko Wade. Wyrokiem z 1973 roku sąd ten doprowadził do legalizacji aborcji w skali całego kraju.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię