100 dni Bidena. Czy nowy prezydent spełnia oczekiwania?

Pierwsze sto dni prezydentury Bidena w dużej mierze upłynęło pod znakiem walki z pandemią. Prezydent skupił się również na takich kwestach jak imigracja i gospodarka. Podpisał pakiet antykryzysowy o wartości 1.9 biliona dolarów.

W amerykańskiej polityce pierwsze sto dni prezydentury to bardzo istotny czas, po których zwykle następują oceny i podsumowania pierwszych decyzji w Białym Domu. Jak wynika z najnowszego sondażu Reuters/IPSOS, 55 proc. Amerykanów jest zadowolonych z działań nowego prezydenta, 40 procent ocenia je negatywnie. Sondaż został przeprowadzony przeprowadzonego między 12 a 16 kwietnia na grupie 4423 dorosłych mieszkańców USA. Oto, co udało się osiągnąć nowej administracji do dnia dzisiejszego:

Koronawirus/szczepienia

Za rządów Bidena program szczepień przyśpieszył. Najpierw obiecywał sto, a później dwieście milionów zastrzyków w sto dni swojej prezydentury. Obietnica została dotrzymana. Administracja Bidena osiągnęła swój cel 100 milionów szczepionek w połowie marca, około 40 dni przed terminem, a 200 milionów dawek 21 kwietnia – tydzień przed tym jak zaplanowano.

Liczba nowych przypadków Covid-19 sukcesywnie spada. 20 stycznia, w dniu zaprzysiężenia Bidena, odnotowano 188 530 nowych przypadków zakażenia wirusem COVID-19 – według danych Centrów Kontroli i Prewencji Chorób. 27 kwietnia było ich tylko 50,061. Gwałtowny spadek jest widoczny w momencie, gdy szczepionki firm Moderna, Pfizer i Johnson & Johnson stały się bardziej dostępne dla społeczeństwa.

Ponadto prezydent wprowadził obowiązek noszenia maseczek w trakcie podróży międzystanowych i na ternie instytucji federalnych. Według danych zebranych przez New York Times, w 25 stanach nadal wymagane jest noszenie masek w miejscach publicznych.

Czytaj również: Stany Zjednoczone proszą swoich obywateli o wyjazd z Indii

Tym wymogom w dużej mierze  sprzeciwiają się republikanie, zwłaszcza teraz, gdy część populacji otrzymała już co najmniej jedną dawkę szczepionki. Z danych na dzień 28 kwietnia  wynika, że ponad 98 milionów ludzi w USA jest w pełni zaszczepionych, a ponad 142 miliony otrzymało przynajmniej jedną dawkę preparatu.

Przez jakiś czas urzędnicy administracji byli krytykowani za brak aktualizacji w kwestii noszenia masek ochronnych. We wtorek CDC przedstawiło nowe wytyczne. Amerykanie, którzy zostali w pełni zaszczepieni przeciwko koronawirusowi, nie muszą już ich nosić, przebywając na otwartej przestrzeni w niewielkich grupach.

Gospodarka

Według najnowszych danych, produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych wzrósł w pierwszym kwartale o 6,4 procent w stosunku rocznym. Powodem przyspieszenia jest zmniejszanie restrykcji związanych z pandemią i rządowy pakiet antykryzysowy.

Na kilka dni przed swoją inauguracją Biden przedstawił propozycję gigantycznej pomocy gospodarczej, prosząc Kongres o zatwierdzenie 1,9 biliona dolarów. Miała zapewnić Amerykanom kolejną rundę czeków stymulacyjnych, pomoc dla bezrobotnych, wsparcie dla małych firm i pieniądze na bezpieczne ponowne otwarcie szkół.

W marcu Kongres zatwierdził tzw. Amerykański Plan Ratunkowy. Znaczna jego część pokrywała się z propozycją Bidena. Wprowadzono jednak kilka kluczowych zmian, m.in. zawężono zakres płatności bezpośrednich, ograniczono środki na zasiłki dla bezrobotnych i zrezygnowano z podwyżki federalnej płacy minimalnej do 15 dolarów za godzinę.

Powiązane: Joe Biden i jego plan pomocy społecznej oraz rodzinnej – American Families Plan

Do tej pory administracja Bidena wysłała ponad 160 milionów czeków stymulujących w wysokości 1400 dolarów na osobę, wydała ponad 80 miliardów dolarów w pomocy dla państwowych agencji edukacyjnych. Wdrożyła federalne środki zwiększające zasiłek dla bezrobotnych o 300 dolarów tygodniowo oraz przedłużyła dwa kluczowe programy dla bezrobotnych do września. Wprowadzono również ulgę w federalnym podatku dochodowym od zasiłku dla bezrobotnych dla osób zarabiających mniej niż 150 tysięcy dolarów rocznie.

Pakiet zapewnił ponad 350 miliardów dolarów dla stanów i samorządów lokalnych i przedłużył 15-procentową podwyżkę kwoty na kartkach żywnościowych do września. Ponadto oferuje miliardy dolarów pomocy dla właścicieli domów oraz wynajmujących. Znacząco wzmacnia także ulgę podatkową na dzieci.

Dodatkowo Biden wykorzystał swoje uprawnienia wykonawcze do rozszerzenia pomocy żywnościowej, przedłużenia federalnego moratorium na eksmisję i kontynuowania zawieszenia spłat federalnych pożyczek studenckich i naliczania odsetek.

Polecamy: Illinois: Zmarł miesiąc po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki na Covid-19

Szkolnictwo

Już w grudniu Biden obiecywał, że większość szkół zostanie otwarta przed upływem pierwszych 100 dni jego urzędowania. W przeciwieństwie do innych krajów, w USA kontrola nad szkołami jest na poziomie lokalnym. Biden nie ma więc uprawnień do otwierania i zamykania szkół, ale wspierał proces ich stopniowego otwierania. Na dzień dzisiejszy większość szkół podstawowych w kraju została otwarta, jednak nadal wiele z nich działa tylko w trybie zdalnym.

Opieka zdrowotna

Administracja nowego prezydenta Joe Bidena nie pozostała obojętna wobec wzrostu bezrobocia podczas pandemii koronawirusa. W jednym z pierwszych rozporządzeń otworzyła ponownie zapisy na federalny program Affordable Care Act zwany potocznie Obamacare. Dzięki temu umożliwiono ponowne zapisy na plany bez weryfikacji zdrowotnej dla milionów osób, które tracąc pracę, straciły również ubezpieczenie zdrowotne. Nowy Specjalny Okres Zapisowy (SEP) rozpoczął się 15 lutego 2021 i będzie trwał tylko do 15 sierpnia 2021.

Czytaj: Letnie imprezy tylko dla zaszczepionych? Chicago wprowadzi “Vax Pass”

Imigracja

Biden podpisał kilka aktów wykonawczych, unieważniająć twardą politykę imigracyjną Trumpa. Niestety w dużej mierze przyczyniło się to do znacznego wzrostu liczby nielegalnych imigrantów przekraczających południową granicę. Problem dotyczy szczególnie nieletnich, którzy trzymani są w przepełnionych tymczasowych ośrodkach. Republikanie określają sytuacje mianem kryzysu, a administracja ma problem z opanowaniem napływu migrantów, zwłaszcza tych nieletnich. Prezydent Biden upoważnił wiceprezydent Kamalę Harris do podjęcia wysiłków w celu zmniejszenia napływu imigrantów do USA.

Dodatkowo Biden stworzył grupę zadaniową, której celem jest identyfikacja i łączenie rodzin imigrantów rozdzielonych na granicy USA z Meksykiem w wyniku polityki Trumpa „zero tolerancji”, a także odwołał proklamację byłego prezydenta, która ograniczała legalną imigrację podczas pandemii wirusa Covid-19.

Biden unieważnił deklarację Trumpa o stanie wyjątkowym, która pozwoliła jego poprzednikowi na sięgnięcie po dodatkowe fundusze na budowę muru granicznego. Zawęził egzekwowanie przepisów imigracyjnych w USA. Prezydent polecił też odpowiednim agencjom, by zapewniły uchodźcom LGBTQI+ i osobom ubiegającym się o azyl równy dostęp do ochrony. Biden położył kres tzw. polityce Trumpa „pozostań w Meksyku”, która wymagała od osób ubiegających się o azyl do pozostania w Meksyku, podczas gdy ich wnioski były rozpatrywane.

W sprawie legalnej imigracji Biden podpisał rozporządzenie, które ma na celu odwrócenie polityki Trumpa wymierzonej w imigrantów o niskich dochodach, którzy korzystają z publicznych świadczeń, takich jak Medicaid, kartki żywnościowe i bony mieszkaniowe.

Ciekawostka: Zaginione skarby których szuka cały świat

Polityka zagraniczna

Podczas kampanii wyborczej kluczową kwestią były stosunki USA-Chiny, jednak po objęciu urzędu Biden skupił się na trzech innych obszarach: Afganistanie, Iranie i Rosji. USA stanowczo potępiły koncentrację rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą i zadeklarowały swoje poparcie dla władz w Kijowie. Prezydent podkreślił jednak, że mimo nałożenia sankcji na Rosję amerykański rząd nie dąży do eskalacji konfliktu. Zaznczył, że chce stabilnych i przewidywalnych relacji z RosjąPodczas wystąpienia w Białym Domu Biden ostrzegł jednak, że jeśli Rosja będzie naruszać interesy Stanów Zjednoczonych, to podejmie dalsze kroki.

Dwie dekady po rozpoczęciu przez USA najdłuższej wojny w historii, Biden zobowiązał się do wycofania wojsk z Afganistanu przed 11 września, w 20. rocznicę ataków terrorystycznych na World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon pod Waszyngtonem.

Klimat

Ochrona klimatu to jeden z priorytetów nowej administracji. W połowie kwietnia odbył się wirtualny szczyt klimatycznym zorganizowany przez Joe Bidena. Wzięli w nim udział światowi przywódcy i szefowie organizacji międzynarodowych takich jak ONZ i NATO.

Prezydent złożył deklarację, że USA ograniczy o 50-52 proc. emisję gazów cieplarnianych w stosunku do poziomu z roku 2005. Stany Zjednoczone mają również nadzieję na koordynację działań z Chinami, największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie.

AL

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię