Chicago: Letnie imprezy tylko dla zaszczepionych? Miasto wprowadzi „Vax Pass”

Miasto rozważa stworzenie elektronicznego paszportu szczepionkowego, który pozwoli w pełni zaszczepionym mieszkańcom uczestniczyć w letnich masowych imprezach.

Inicjatywa pozwoliłby stadionom oraz organizatorom imprez sportowych, koncertów, etc. otworzyć się bezpiecznie dla osób w pełni zaszczepionych. Paszport elektroniczny tzw. „vax pass” byłby podobny do tego jaki obecnie jest wdrażany w Nowym Jorku.

W ostanim czasie trwały dyskusję na temat tego czy takie rozwiązanie nie narusza prywatności lub swobód obywatelskich. Colleen Connell, dyrektor wykonawczy Amerykańskiej Unii Swobód Obywatelskich (ACLU) w Illinois podkreśla jednak, że „tego typu rozwiązanie może być zgodne z prawami wolności obywatelskiej, gdy istnieje poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego”.

Czytaj również: 100 dni Bidena. Czy nowy prezydent spełnia oczekiwania?

Start w przyszłym miesiącu

Komisarz ds. zdrowia publicznego w Chicago, dr Allison Arwady, oświadczyła we wtorek, że miasto uruchomi w przyszłym miesiącu program paszportów szczepionkowych COVID-19, będą uprawniały do wstępu na wybrane koncerty. Ma to zachęcić mieszkańców do przyjęcia szczepionki.

Na chwilę obecną miasto współpracuje z klubami nad organizacją koncertów i innych wydarzeń młodzieżowych – powiedział Arwady, ale koncepcja „Vax Pass” może mieć zastosowanie również w innych miejscach. Więcej szczegółów będzie znanych w przyszłym tygodniu.

„W miarę jak budujemy zaufanie do szczepionek, chcemy zachęcać ludzi do szczepień” – powiedział Arwady. „Mam nadzieję, że dla większości ludzi zachętą będzie  cieszenie się dobrym zdrowiem, jednak wiemy, że w szczególności młodsi ludzie mogą być podekscytowani możliwością  dostania się na wydarzenia, które mogą być ograniczone tylko dla zaszczepionych”.

Nie dla wszystkich?

Arwady podkreśla jednak, że miasto nie będzie wymagać szczepionek od wszystkich mieszkańców. Jednak z przekazu można wnioskować, że część atrakcji może być limitowana tylko dla osób zaszczepionych.  Na razie mnie wiadomo jaki będzie los największych masowych letnich imprez w Chicago, takich jak Lollapalooza i czy „Vax Pass” będzie wymagany, aby w nich uczestniczyć.

„Jeśli ludzie będą potrzebować „vax pass”, aby pójść na festiwal muzyczny, zobaczyć swój ulubiony zespół lub ulubionego artystę, myślę, że szybko się zaszczepią”– posumował Ernesto Pedroza z PromoShare.

Miasto planuje również zachęcić młodych ludzi do szczepionek w inny sposób. W zamian będą mogli oni otrzymać darmową usługę fryzjerską lub np. pedicure. Dodatkowo Powiat Cook współpracuje z PromoShare, firmą, która umożliwia organizatorom imprez sportowych i obiektom wykorzystanie swoich fanów jako influencerów, którzy zachęcają do szczepień .

AL

źródło: Chicago Sun Times, Abc News

100 dni Bidena. Czy nowy prezydent spełnia oczekiwania?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię