NATO rozpoczęło wycofywanie żołnierzy z Afganistanu

Do domu wraca 10 tysięcy żołnierzy, w tym grupa Polaków. Ostatni żołnierze mają wyjechać do 11 września. Tym samym kończy się najdłuższa zagraniczna misja Sojuszu.

Wycofanie się z Afganistanu to konsekwencja decyzji amerykańskiego prezydenta Joe Bidena. Kilkanaście dni temu ogłosił, że cały proces rozpocznie się do 1 maja, a zakończy do 11 września. Przedstawiciele NATO ogłosili, że wojska pozostałych krajów Sojuszu wycofają się w tym samym czasie. “Razem zdecydowaliśmy o wejściu do Afganistanu i kiedy przyjdzie na to czas, to także wyjdziemy razem” – tak mówił kilka tygodni temu szef NATO Jens Stoltenberg.

Dokładny scenariusz, jak i termin wycofywania się poszczególnych oddziałów pozostaje tajemnicą. Wojskowi tłumaczą, że nie mogą ujawniać takich szczegółów, by nie narażać żołnierzy na niebezpieczeństwo ataków.

Równocześnie Zachód będzie chciał skłonić talibów i afgański rząd do postępów w negocjacjach pokojowych. Obie strony miałyby bowiem porozumieć się i stworzyć wspólny rząd, ale rozmowy idą bardzo powoli.
Zachód ma nadal wspierać Afganistan finansowo. Zarówno Stany Zjednoczone, jak i kraje Europy zobowiązały się bowiem przekazywać pieniądze na afgańską policję i wojsko do 2024 roku. Dla Afganistanu jest to kluczowe, bo kraj jest na tyle biedny, że miejscowy rząd nie jest w stanie samodzielnie utrzymać sił bezpieczeństwa.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię