USA przestrzegają Turcję przed zakupem rosyjskiego uzbrojenia

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przestrzegł Turcję przed zakupem rosyjskiego uzbrojenia. Według szefa amerykańskiej dyplomacji Turcja dokonując takich zakupów naraża się na sankcje i pogorszenie stosunków z Waszyngtonem.

Podczas wirtualnego spotkania z zagranicznymi dziennikarzami Antony Blinken powiedział, że zakup przez Turcję systemów obrony rakietowej S-400 zagraża bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych i podważa spójność sojuszu. „Zakup S-400 jest sprzeczny z zobowiązaniami jakie wszyscy członkowie NATO przyjęli podczas szczytu w Warszawie w 2016 by zredukować a nie zwiększać uzależnienie od rosyjskiego sprzętu” – powiedział Blinken.

Szef amerykańskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że zakup uzbrojenia od Moskwy przynosi dodatkowe dochody rosyjskim siłom zbrojnym i otwiera Rosji dostęp do tureckiego sektora zbrojeniowego. „Jest bardzo ważne aby Turcja i inni sojusznicy USA unikali w przyszłości zakupów rosyjskiej broni, w tym systemów S-400” – mówił Blinken przypominając, że Kongres uchwalił ustawę o sankcjach na kraje, które dokonają znaczących zakupów rosyjskiego uzbrojenia.
Po zakupie przez Turcję pierwszej partii systemów S-400 Waszyngton wykluczył Turcję z programu myśliwców F-35 i nałożył na ten kraj inne sankcje.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię