Ambasador Afganistanu dziękuje Polakom

“To początek nowego rozdziału” – tak o rozpoczęciu wycofywania wojsk z Afganistanu mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia ambasador Afganistanu w Warszawie.

Tahir Kadiri, który niedawno objął placówkę w polskiej stolicy, podkreśla, że w ciągu ostatnich dwóch dekad w jego kraju życie ludzi znacznie się poprawiło. Wczoraj w Afganistanie rozpoczęło się wycofywanie 10 tysięcy wojsk NATO, w tym grupy Polaków.

W pierwszym wywiadzie dla polskich mediów Tahir Kadiri podkreśla, że mimo niestabilnej sytuacji bezpieczeństwa, w jego kraju zaszły ogromne zmiany na lepsze. Jak mówi, to zasługa także polskiej obecności. “W naszym parlamencie 27% deputowanych to kobiety. To dużo w porównaniu z innymi krajami. Popatrzmy na szkoły. Za czasów talibów w zasadzie nie było zapisów do szkół. Dzisiaj uczy się w nich ponad 10 milionów uczniów. To zmiana, która dokonała się dzięki Polsce i innym naszym partnerom” – mówi Tahir Kadiri.

Misja NATO w Afganistanie trwała dwie dekady. W jej szczytowym momencie liczyła 100 tysięcy obcych wojsk, głównie Amerykanów. Przez Afganistan przewinęło się też kilkanaście tysięcy polskich żołnierzy.
Proces wycofywania ma się zakończyć do 11 września.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię