Sztaby A. Nawalnego na liście organizacji ekstremistycznych

Rosyjska Agencja Kontroli Finansowej wpisała tak zwane „regionalne sztaby Aleksieja Nawalnego” na listę organizacji ekstremistycznych i terrorystycznych. Konsekwencją znalezienia się w takim rejestrze jest blokada kont i kart płatniczych.

Wcześniej rosyjskie media podały, że Federalna Służba Bezpieczeństwa zatrzymała jednego z adwokatów współpracujących z Aleksiejem Nawalnym – Iwana Pawłowa. Jego przyjaciele twierdzą, że to element zastraszenia całego środowiska opozycyjnego w Rosji.

Bliski współpracownik Aleksieja Nawalnego – Leonid Wołkow poinformował, że formalnie nie istnieje taka organizacja jak „ruch społeczny – regionalne sztaby”. Według jego słów, to tylko nazwa wykorzystywana przez osoby, które w różnych regionach Rosji współpracują z Aleksiejem Nawalnym.

Niezależny portal „Meduza” przypomniał, że oprócz wpisania „regionalnych sztabów” na listę organizacji ekstremistycznych i terrorystycznych przez Rosfinmonitoring, moskiewska prokuratura chce sądowego uznania wszystkich organizacji związanych z Aleksiejem Nawalnym za niebezpieczne dla państwa. Jeśli tak się stanie, to każda osoba pracująca, współpracująca, a nawet wspominająca publicznie o organizacji uznanej za ekstremistyczną może trafić do łagru.

Działacze rosyjskiej opozycji podkreślają, że Kreml chce zastraszyć swoich oponentów, aby zmusić ich do zaprzestania publicznej działalności.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię