Korea Północna komentuje relacje ze Stanami Zjednoczonymi

Korea Północna uważa, że Stany Zjednoczone zamierzają utrzymywać wrogą politykę przeciwko niej, co powinno spotkać się z odpowiedzią. W ten sposób północnokoreańscy politycy odpowiadają na słowa prezydenta Joego Bidena i członków amerykańskiego rządu na temat Korei Północnej.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Korei Północnej – w odpowiedzi na krytykę ze strony USA w sprawie przestrzegania praw człowieka w tym kraju – oskarżył Waszyngton o obrazę godności władz państwa. Uznał, że krytyka była prowokacją, która jego zdaniem pokazuje, iż Stany Zjednoczone szykują się do ostatecznej rozgrywki z Koreą Północną, za co otrzymają stosowną odpowiedź.

Z kolei północnokoreański dyplomata Kwon Jong Gun, który w MSZ odpowiada za kontakty z USA, krytykował przemówienie Joe Bidena w sprawie programu nuklearnego Korei Północnej. Amerykański prezydent mówił o nim jako o zagrożeniu, którym należy się zająć poprzez dyplomację i surowe odstraszanie. Kwon Jong Gun uznał te słowa za nielogiczne i naruszające prawa Korei Północnej do samoobrony. Podkreślił, że przemówienie Joe Bidena było błędem i zapowiedzią kontynuowania wrogiej przeciw Pjongjangowi.

Biały Dom zakończył w ubiegłym tygodniu przegląd polityki prowadzonej przez Koreę Północną. Zapowiedziano nowe podejście w sprawie wywierania presji na ten kraj, by zrezygnował z broni jądrowej i pozyskiwania pocisków balistycznych. W tym celu mają być wykorzystywane zabiegi dyplomatyczne.

Krytyka spotkała także Koreę Południową. Siostra północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una, a zarazem członek biura politycznego Partii Pracy Korei, Kim Yo Dzong, skrytykowała sąsiada z południa za to, że nie powstrzymał dezerterów z Północy przed publikowaniem ulotek skierowanych przeciwko jej krajowi. W ten sposób skomentowała działania części aktywistów w Korei Południowej, którzy wypuścili nad Koreę Północną balony z dolarami i ulotkami z treściami wymierzonymi w rząd w Pjongjangu. Kim Yo Dzong uznała te akcję za prowokację. Zapowiedziała odwet.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię