Nowa technologia pozwoli naukowcom wykryć oznaki życia pozaziemskiego w ciągu najbliższych 5 do 10 lat

Badania pokazują, że nowy teleskop może wykryć potencjalną sygnaturę życia na innych planetach w zaledwie 60 godzin.

Caprice Phillips z Ohio State University, który podzieli się wstępnymi odkryciami powiedział „to, co naprawdę zaskoczyło mnie w wynikach, to fakt, że możemy realistycznie znaleźć oznaki życia na innych planetach w ciągu najbliższych 5 do 10 lat”.

Gazowe planety karłowate mogą sprzyjać życiu. Ale ponieważ żadna z tych super-Ziemi ani mini-Neptunów nie istnieje w naszym Układzie Słonecznym, naukowcy mają trudności z ustaleniem, czy ich atmosfery zawierają amoniak i inne potencjalne oznaki istnienia żywych istot.

Phillips obliczyła, że kiedy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wystartuje w październiku tego roku, będzie w stanie wykryć amoniak wokół sześciu gazowych planet karłowatych po zaledwie kilku orbitach.

Wraz ze swoim zespołem Phillips stworzyła model reakcji instrumentów JWST na zmieniające się chmury i warunki atmosferyczne, a następnie stworzyła rankingową listę miejsc, w których teleskop powinien szukać życia. „Ludzkość zastanawiała się nad pytaniami:„ Czy jesteśmy sami? Czym jest życie? Czy życie gdzie indziej jest podobne do nas? ”– powiedziała Phillips. „Moje badania sugerują, że po raz pierwszy dysponujemy wiedzą naukową i możliwościami technologicznymi, aby realistycznie zacząć znajdować odpowiedzi na te pytania”.
Budowany obecnie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma służyć do obserwacji w podczerwieni. Ma być następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Najważniejszymi celami misji będą obserwacje pierwszych gwiazd powstałych po Wielkim Wybuchu, badanie formowania się i ewolucji galaktyk, badanie tworzenia gwiazd i systemów planetarnych.

Teleskop ma być umieszczony na orbicie wokół punktu libracyjnego L2 układu Słońce-Ziemia, który znajduje się w odległości ok. 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Teleskop będzie obiegał punkt L2 w ciągu około pół roku, w odległości zmieniającej się od 250 000 km do 832 000 km od niego. Okres obiegu teleskopu wokół Słońca będzie taki sam, jak Ziemi wokół Słońca czyli rok.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię