Imponująca posiadłość Billa Gatesa (ZDJĘCIA)

Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu to jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Miliarder mieszka w posiadłości o powierzchni 66 000 stóp kwadratowych, wbudowanej w zbocze wzgórza, z widokiem na Jezioro Waszyngton w miejscowości Media. To małe miasto położone na przeciwległym brzegu Seattle.

Ponad sześciohektarowa posiadłość słynie ze stylu i zastosowanych rozwiązań technicznych. Budowa trwała siedem lat i kosztowała 63,2 miliona dolarów. Rezydencja nosi nazwę Xanadu 2.0. Nie jest przypadkowa, pochodzi od nazwy posiadłości tytułowego bohatera kultowego filmu „Obywatel Kane”.

 

Dom Billa Gatesa jest obecnie warty około 130 milionów dolarów. Ma 7 sypialni, 24 łazienki i imponującą liczbę kuchni – jest ich aż 6. Posiada ogromną salę bankietową o powierzchni 2,300 stóp kwadratowych, która może pomieścić do 200 osób.

Jest tam również 60-stopowy basen wyposażony w system muzyczny, kino w stylu art deco o powierzchni 1500 stóp kwadratowych oraz domek dla gości z jedną sypialnią. Do dyspozycji rodziny jest także ogromna siłownia o powierzchni 2500 stóp kwadratowych, która posiada salę z trampolinami, gdzie sufit sięga 20 stóp wysokości. Dom wyposażony jest oczywiście w saunę i łaźnię parową.

Jednym z najbardziej imponujących pomieszczeń w Xanadu 2.0 jest biblioteka. Filantrop zadbał, aby pomieszanie to było odpowiednio duże i robiło imponujące wrażenie. Biblioteka zajmuje 2100 stóp kwadratowych, jest wyposażona w czytelnię oraz dwa sekretne, obrotowe regały na książki. Na kopule znajduje w samym środku pomieszczenia widnieje cytat zaczerpnięty z powieści F. Scotta Fitzgeralda „Wielki Gatsby”. „Przebył długą drogę do tego błękitnego trawnika i jego marzenie musiało wydawać się tak bliskie, że trudno byłoby go nie pochwycić.”

Czytaj również: Trump uruchomił swoją platformę komunikacyjną

Wśród zbiorów Gatesa znajdują się niezwykle wartościowe dzieła i rękopisy mi.in XVI-wieczny zbiór pism naukowych Leonarda da Vinci, Codex Leicester, który Gates zakupił za sumę 30,8 miliona dolarów.

Nikogo nie dziwi chyba fakt, że dom Billa Gatesa jest naszpikowany nowoczesną technologią. Za pomocą jednego przycisku można też zmienić grafikę na ścianie, wybierając swoje ulubione kolory, obrazy lub fotografie. Wszystkie są przechowywane na specjalnych nośnikach pamięci, wartych 150 tys. dol. Odwiedzający i goście rezydencji otrzymują urządzenia, aby mogli wybrać swoje ulubione obrazy lub wyświetlane fotografie . Aby nikt się nie zgubił i każdego można było z łatwością odnaleźć urządzenia posiadają wbudowane nadajniki lokalizacyjne.

Dom wyposażony jest również w zaawansowany technologicznie system czujników dzięki, którym system identyfikuje osobę i dostosowuje np. temperaturę i oświetlenie i zapach w pokojach do preferencji danej osoby. Co więcej, za tapetą ukryte są głośniki, dzięki którym muzyka może towarzyszyć gościom podczas przechodzenia z jednego pokoju do drugiego.

Dom został zbudowany z 500-letniego drewna daglezji uratowanego z dawnego tartaku, starannie oszlifowanego i odnowionego. W sumie, podczas budowy zużyto pół miliona stóp desek z drewna.

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię