Administracja Bidena poparła zniesienie praw patentowych na szczepionki na Covid

Administracja prezydent Bidena poparła propozycję zniesienia praw patentowych dotyczących szczepionek na koronawirusa. Celem tego posunięcia miałoby być przyspieszenie produkcji szczepionek w walce z pandemią Covid-19 na świecie, szczególnie w biedniejszych krajach.

Propozycję na zniesienia praw patentowych i ochrony własności intelektualnej na szczepionki na Covid-19 zgłosiły w Światowej Organizacji Handlu Republika Południowej Afryki oraz Indie, gdzie w ostatnich tygodniach nasiliła się pandemia koronawirusa.

Biały Dom, który początkowo wstrzymywał z decyzją, ostatecznie poparł tę propozycję. „Mamy do czynienia z globalnym kryzysem zdrowotnym. Nadzwyczajne okoliczności pandemii Covid-19 wymagają nadzwyczajnych działań.” przekazała pełnomocniczka rządu USA do spraw handlu Katherine Tai. Podkreśliła, że rząd USA jest zdecydowanym zwolennikiem ochrony własności intelektualnej ale w tym przypadku opowiada się za tym bezprecedensowym krokiem w celu zakończenia pandemii.

Czytaj również: Zdewastowano pomnik księdza Jerzego Popiełuszki w Nowym Jorku

„Administracja mocno wierzy w ochronę własności intelektualnej, ale w interesie  zakończenia tej pandemii, popiera zrzeczenie się tych zabezpieczeń dla szczepionek COVID-19” – przekazała Katherine Tai.

Komisja Europejska wydaje się jednak zaskoczona taką decyzją  prezydenta. Rzeczniczka KE Dana Spinant zapytana podczas czwartkowej konferencjo prasowej , czy sprawa była konsultowana z z Komisją Europejską, odparła „nie jestem świadoma, aby jakiekolwiek kontakty (między KE a Białym Domem) miały miejsce przed tym komunikatem Joe Bidena”. Chwilę później wycofała się jednak ze swoich słów i zapewniła, że Biden jednak nie zaskoczył Komisji i że wiedziała ona o wszystkim wcześniej.

Zniesieniu praw patentowych w odniesieniu do szczepionek na Covid-19 sprzeciwia się amerykański przemysł farmaceutyczny twierdząc, że decyzja taka uderzy w koncerny i instytuty badawcze, które zdecydowały się podjąć ryzyko i zainwestować w innowację. Przewodniczący Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań i Produkcji Farmaceutycznej Stephen Ubl ostrzegł, że zniesienie praw patentowych uderzy w amerykańskie przywództwo w dziedzinie innowacji biomedycznych.

AL

źródło: NBC News, IAR

W wieku 79 lat zapisał się do szkoły kosmetycznej. Powód wzruszy cię do łez!

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię