Leki na COVID-19 jeszcze przed końcem roku

Komisja Europejska chce, by przed końcem roku na unijny rynek trafiło pięć leków przeciw COVID-19. Takie są założenia strategii opublikowanej dziś w Brukseli. Komisja stawia na produkcję leków antykowidowych – inwestycje w badania naukowe, poszukiwanie nowych lekarstw, czy zwiększenie zdolności produkcyjnych.

Komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides powiedziała, że odpowiedzią Unii na koronawirusa nie mogą być tylko szczepionki. „Szczepienia ratują życie, ale nie wystarczą, by całkowicie zwalczyć COVID-19 z dnia na dzień. Naukowcy mówią, że wirus prawdopodobnie będzie stale krążyć w naszych społeczeństwach i będziemy musieli sobie z nim radzić, jak z grypą. Musimy go kontrolować, musimy zmniejszyć jego wpływ, ale by to osiągnąć, musimy też mieć leki, by leczyć chorobę” – powiedziała unijna komisarz.

Czytaj również: Illinois przechodzi do fazy pomostowej. Wiemy od kiedy

Obecnie jedynym zatwierdzonym przez Europejską Agencję Leków specyfikiem przeciw COVID-19 to remdesiwir. Unijna strategia na rzecz leków przeciw koronawirusowi przewiduje między innymi przekazanie 90 milionów euro na badania naukowe i rozwój. Komisja Europejska podkreśla, że doświadczenia ze szczepionkami wskazują na problemy ze zdolnościami produkcyjnymi po zakończeniu badań klinicznych. Dlatego Bruksela zapowiedziała już pierwszą transzę pomocy w wysokości 40 milionów euro na wsparcie produkcji leków zarezerwowanej dla Unii.

IAR

Disneyland: Zamieszanie wokół pocałunku “bez zgody” Królewny Śnieżki

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię