Sąd okręgowy w Illinois orzekł, że karty FOID są niekonstytucyjne

Sędzia sądu okręgowego orzekł, że wymóg posiadania karty identyfikacyjnej posiadacza broni palnej – FOID, w prawie stanowym „posuwa się za daleko” i „czyni przestępców z przestrzegających prawa obywateli, którzy próbują chronić swoje życie we własnych domach”.

Sędzia okręgowy z gminy White, T. Scott Webb, przewodniczył sprawie postawienia zarzutów mieszkance gminy White w sprawie posiadania broni palnej bez wymaganego dokumentu tożsamości właściciela broni palnej.

Sędzia Webb oddalił zarzuty i orzekł, że karta FOID stanu Illinois narusza prawo drugiej poprawki do posiadania broni w domu.

W swoim orzeczeniu sędzia Webb stwierdził: „Obywatel stanu Illinois nie rodzi się z prawem do drugiej poprawki. Również nie otrzymuje tego prawa kończąc 18 lub 21 lat. Obywatele Illinois uzyskają to prawo tylko wtedy, gdy zapłacą 10 dolarów opłaty, wypełnią odpowiedni wniosek i prześlą zdjęcie. Jeśli prawo posiadania broni i samoobrony są naprawdę podstawowymi prawami, obywatele nie powinni być obciążeni kosztami, aby korzystać z tych praw, zwłaszcza w prywatności ich własnych domów”.

Prawo stanu Illinois wymaga od obywateli wniesienia opłaty w wysokości 10 USD, wypełnienia wniosku oraz załączenia zdjęcia, aby otrzymać pozwolenie na posiadanie bronie w stanie, czyli tzw. FOID kartę.

Illinois State Rifle Association pochwala orzeczenie, mówiąc, że toruje to drogę Sądowi Najwyższemu Illinois do zajęcia się tą sprawą.

ZJ/ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię