Joe Biden przyjął zaproszenie prezydentów Polski oraz Rumunii

Prezydent USA Joe Biden weźmie udział w wirtualnym szczycie prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki czyli grupy państw położonych na wschodniej flance NATO. Polskę będzie reprezentować prezydent Andrzej Duda, który dziś rozpoczyna oficjalną wizytę w Rumunii.

W marcu prezydenci Andrzej Duda i Klaus Iohannis zwrócili się we wspólnym liście do prezydenta USA z zaproszeniem do wzięcia udziału w spotkaniu.
Informując o udziale Joe Bidena w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki Biały Dom podkreślił, że amerykański prezydent wyrazi chęć bliższej współpracy z sojusznikami z Europy Środkowej oraz regionów morza Bałtyckiego i Czarnego.

Współpraca ta ma dotyczyć – jak napisano w komunikacie – pełnej gamy globalnych wyzwań. Prezydent USA będzie przemawiał z Sali Roosevelta zlokalizowanej w zachodnim skrzydle Białego Domu.
W skład Bukaresztańskiej Dziewiątki wchodzą Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria. Celem spotkania jest wypracowanie wspólnego stanowiska na zbliżający się szczyt NATO, który odbędzie się 14 czerwca.

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Rumunii Klaus Werner Iohannis spotkają się w Bukareszcie osobiście.  Pozostali przywódcy dołączą do nich online.

Administracja Bidena wypowiada wojnę dyskryminacji gejów i osób transpłciowych w opiece zdrowotnej

(iar)

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię