Rozpoczęło się spotkanie przywódców B9

W Rumunii rozpoczęło się spotkanie prezydentów dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO. Politycy chcą omówić stanowisko państw regionu przed zaplanowanym na połowę czerwca szczytem Sojuszu w Brukseli. Polskę podczas rozmów na miejscu w Bukareszcie reprezentuje prezydent Andrzej Duda.

Rozmowy tzw. bukareszteńskiej dziewiątki mają koncentrować się przede wszystkim na zagrożeniu ze strony Rosji. “Po to, aby móc jednym głosem w sposób spójny, a zarazem i skuteczniejszy na forum całego Sojuszu przedstawić nasz punkt widzenia i nasze potrzeby” – deklarował przed rozpoczęciem szczytu prezydent Andrzej Duda.

Politycy regionu od kilku lat naciskają na dalsze wzmacnianie bezpieczeństwa na wschodzie Europy i argumentują, że Rosja nadal stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale także dla członków NATO.

W spotkaniu na miejscu uczestniczą prezydenci Rumunii Klaus Iohannis i Polski Andrzej Duda, a zdalnie łączyć się będą przywódcy pozostałych krajów. Poprzez internet w rozmowach wezmą udział także amerykański prezydent Joe Biden oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Do spotkania w Bukareszcie dochodzi na kilka dni przed rozpoczęciem największych w tym roku ćwiczeń NATO w Europie pod nazwą “Steadfast Defeneder 21”, a także w trakcie trwających właśnie na kontynencie amerykańskich manewrów “Defender Europę 21”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię