Tesla wstrzymuje przyjmowanie płatności za auta w bitcoinach

Elon Musk oznajmił, że Tesla Inc nie będzie już akceptować płatności w bitcoinach za zakup ich samochodów. Powodem jest zanieczyszczenie środowiska przy produkcji bitcoinów.

Coraz więcej osób jest krytycznie nastawionych co do sposobu, w jaki bitcoin jest „wydobywany” przy użyciu ogromnych ilości energii elektrycznej wytwarzanej z paliw kopalnych.

Inwestorzy Tesli, wytknęli palcami dwulicowość Elona Muska, który z jednej strony twierdzi, że środowisko jest dla niego bardzo ważne, a z drugiej wspiera kryptowaluty. Musk powiedział, że rozumie ten niepokój, zwłaszcza użycie „węgla, który ma najgorszą emisję ze wszystkich paliw”.

„Kryptowaluta to dobry pomysł na wielu płaszczyznach i wierzymy, że ma obiecującą przyszłość, ale nie może się to wiązać z dużymi kosztami dla środowiska” – napisał na Twitterze szef Tesli.

W zeszłorocznym badaniu oszacowano, że wydobycie bitcoinów zużywa średnio 16,71 GW. Jest to porównywalne ze zużyciem energii podobnym do krajów takich   jak Argentyna i Ukraina.

Bitcoin produkuje 36,95 megaton dwutlenku węgla (CO2) rocznie, tyle samo co Nowa Zelandia. Szacuje się, że w ciągu następnych 30 lat bitcoin może podnieść globalne temperatury o 2 stopnie Celsjusza. Około 65 procent wydobycia kryptowalut ma miejsce w Chinach, gdzie energia elektryczna jest tańsza. Inne kraje, w których prowadzona jest duża działalność wydobywcza, to Stany Zjednoczone, Rosja i Kazachstan.

Musk dodał, że Tesla powróci do używania kryptowalut, gdy tylko ich wydobycie przejdzie na bardziej zrównoważone źródła energii.

Analitycy twierdzą, że nie są zdziwieni decyzją Muska, który twierdzi, że jest elkologiem. „Wpływ wydobywania bitcoinów na środowisko był jednym z największych zagrożeń dla całego rynku kryptowalut” – powiedział Edward Moya, starszy analityk rynkowy w firmie zajmującej się handlem walutami OANDA.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię