Francuska firma wyprodukowała lek na Covid-19

Francuski rząd zamówił już tysiące dawek preparatu, który ma chronić pacjentów przed ciężkim przebiegiem choroby. Lek przeciwko koronawirusowi trafi na rynek pod koniec lata.

Firma Xenothera, która ma siedzibę we wschodniej Francji, w Nantes, ogłosiła, że francuski rząd złożył zamówienie na 30 tysięcy dawek leku o nazwie „Xav-19” – chroniącego przed koronawirusem.

Preparat trafi do obrotu po tym, jak laboratorium otrzyma wyniki ostatnich badań klinicznych i po zatwierdzeniu lekarstwa przez Francuską Agencję Leków. Kilka państw wyraziło już zainteresowanie francuskim lekiem na Covid-19. Masowa produkcja preparatu rozpocznie się niebawem. Xenothera liczy na wyprodukowanie 200 tysięcy dawek do czerwca 2022 roku, a następnie 600 tysięcy dawek rocznie.
W rozmowie z francuską telewizją dyrektorka firmy Odile Duveaux tłumaczyła, że „Xav-19” ma być podawany osobom z umiarkowanymi objawami Covid-19. „Po otrzymaniu leku, pacjent jest chroniony przez 10 dni. Lek rozprzestrzenia się do płuc i całkowicie chroni przed zapaleniem” – przekonywała dyrektorka laboratorium. Dodała, że dzięki temu osoby hospitalizowane nie będą trafiały na oddziały reanimacyjne.

„Xav-19” został wyprodukowany na bazie przeciwciał pochodzących od świń. Według laboratorium lek jest w stu procentach skuteczny przeciwko klasycznej formie koronawirusa, a odmiany patogenu tylko nieznacznie wpływają na jego efektywność.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię