„Zestresowana” włoska pielęgniarka przypadkowo podała pacjentce 4 dawki szczepionki Pfizer COVID-19

Pielęgniarka w szpitalu we Włoszech przypadkowo podała 23-letniej kobiecie cztery dawki szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19 na raz. Według najnowszych doniesień u pacjentki nie wystąpiły żadne widoczne objawy niepożądane.

Do incydentu doszło w niedzielę w szpitalu w Massa, mieście w północno-zachodniej Toskanii. Pierwsze komunikaty informowały, że kobiecie zostało podanych 6 dawek preparatu. We wtorek agencja France-Presse sprostowała, że w rzeczywistości były to cztery dawki szczepionki.

Szczepionka Pfizer jest pakowana jako koncentrat, który należy rozcieńczyć roztworem soli. Pielęgniarka nie rozcieńczyła dawek i przypadkowo wstrzyknęła pacjentowi o trzy więcej niż zamierzała.

Włoskie Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że korekta do czterech jest „ważna”, ponieważ firma Pfizer wcześniej przeprowadzała testy na przypadek wstrzyknięcia jednocześnie 4 dawek preparatu. Według serwisu informacyjnego testy nie wykazały żadnych „szczególnych konsekwencji” dla pacjentów.

Kobieta, która otrzymała zastrzyk, stażystka psychologii klinicznej o imieniu Virginia, została zatrzymana na obserwację natychmiast po zauważeniu błędu. Została wypisana po 24 godzinach i „czuje się dobrze, ale nadal jest uważnie monitorowana” – podała AFP, powołując się na włoskie Ministerstwo Zdrowia.

Kobieta powiedziała lokalnej gazecie Corriere della Sera, że ​​po zastrzyku bolała ją głowa, czuła się wyczerpana i drżała – dodała jednocześnie, że ​​nie ma planów wniesienia oskarżenia. „Takie rzeczy mogą się zdarzyć, wszyscy popełniamy błędy, nie chodziło o nic złego” – powiedziała Corriere della Sera.

Według AFP, włoskie Ministerstwo Zdrowia uznało ten przypadek za błąd ludzki mówiąc, że pielęgniarka była „zestresowana” i że pracują nad tym, aby to się nie powtórzyło.

W innych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, odnotowano przypadki przedawkowania szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19. W kwietniu 77 więźniom w stanie Iowa podano wyższe dawki zastrzyku Pfizera – uważa się, że nawet sześciokrotnie większe, niż normalne. Departament Więziennictwa stanu Iowa powiedział, że więźniowie zostali powiadomieni, gdy błąd został zauważony i są nadal dokładnie monitorowani. Jedynymi skutkami ubocznymi które są zaobserwowano to bolesność w miejscu wstrzyknięcia, bóle ciała, zmęczenie i gorączka.

ZSS,

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię