Mija rocznica 101. urodzin Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II

Mija rocznica 101. urodzin Karola Wojtyły. Przyszły papież Jan Paweł II przyszedł na świat 18 maja 1920 w małopolskim miasteczku Wadowice.

16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Tego samego roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja Papieża-Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.

Karol bardzo wcześnie stracił wszystkich swoich bliskich. Miał 9 lat kiedy umarła mu matka, Emila Wojtyła (miała 45 lat). Trzy lata później zmarł jego starszy o 14 lat brat Edmund, lekarz, który po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował w szpitalu w Bielsku-Białej i śmiertelnie zaraził się od pacjentki szkarlatyną. Ojciec (Karol Wojtyła), zmarł, gdy przyszły papież miał lat 20 lat. Miał też siostrę Olgę, która zmarła tuż po urodzeniu w 1916 r.

Czytaj również: Odpocznij w Polsce. Slow life nad Wisłą

W Wadowickiej Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny odbyła się dzisiaj Msza święta dziękczynna za życie papieża i jego 26-letni pontyfikat.

Postulator w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II, ksiądz Sławomir Oder powiedział, że Ojciec Święty dał nam klucz do zrozumienia siebie i innych. Wyjaśniał, że w rzeczywistości, która próbuje Boga wyeliminować, zamknąć w zakrystii, albo redukować do rzeczy prywatnej czy mało znaczącej, Jan Paweł przypomina, że człowiek nie potrafi zrozumieć siebie bez Chrystusa. „Nie potrafi zrozumieć swojej tajemnicy, sensu swojego istnienia, ani powołania” – podkreślał ksiądz Oder.

Jak dodaje, nauczanie Jana Pawła II niesie ze sobą przesłanie nadziei, które wynika ze świętości jego życia. „On sam powiedział kiedyś, że święci są po to, by nas zawstydzać i umacniać w nadziei. Zawstydzają – ponieważ wskazują, jak daleko jesteśmy od rzeczywistości, świętości, a umacniają w nadziei, ponieważ oni osiągnęli ten cel” – podkreśla.

Postulator w procesie beatyfikacyjnym świętego Jana Pawła II wskazuje, że podobnie, jak za życia, tak i teraz Ojciec Święty jest orędownikiem sprawy życia i rodziny „Otrzymywałem sygnały łask za wstawiennictwem Jana Pawła II, dotyczyły one wielu dziedzin życia, ale te, które często się powtarzały dotyczyły życia nienarodzonego, łaski ojcostwa, macierzyństwa, życia rodzinnego” – mówił ksiądz Oder.

AL

źródło IAR, Niedziela

Szczęśliwe życie według zapisków Samuraja

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię