Nie każdy dziennikarz zrobi wywiad z burmistrz Lightfoot. Zadecyduje kolor skóry

Lori Lightfoot wkrótce będzie obchodzić dwuletnią rocznicę zaprzysiężenia na burmistrza Chicago.  Z tej okazji udzieli wywiadów tylko dziennikarzom, którzy należą do mniejszości etnicznych.

„Startowałam, by przełamać status quo, który zawiodło tak wielu. I to nie tylko w ratuszu” – napisała Lightfoot w środę rano na Twitterze. „To wstyd, że w 2021 roku korpus prasowy ratusza jest w większości biały, podczas gdy ponad połowa miasta identyfikuje się jako Czarnoskórzy, Latynosi, Azjaci i mieszkańcy wysp Pacyfiku lub rdzenni Amerykanie”.

Lightfoot uznała, że musi się to zmienić, dodając, że lokalne media w Chicago powinny odzwierciedlać wielokulturowość. „Różnorodność jest imperatywem we wszystkich instytucjach, w tym w mediach. Aby się rozwijać, musimy się zmieniać” – kontynuowała. „Dlatego będę traktować priorytetowo prośby medialne od reporterów POC (osoby kolorowe).

W liście do mediów powiedziała, że już od pierwszego dnia jej kampanii w 2018 roku „uderzyła ją przytłaczająca biel i męskość chicagowskich mediów, a w szczególności działu prasowego obsługującego ratusz”. 

Czytaj również: Na przedmieściach Chicago kojot zaatakował kobietę

Niestety nie wszystkim spodobała się decyzja Lightfoot, która wywołała spore oburzenie wsród dziennikarzy. „Uważam, że to oburzające, że wybrany przez społeczeństwo urzędnik może wybierać, kto będzie zadawał pytania” – powiedziała dziennikarka stacji NBC. „Jeszcze bardziej oburzające jest, gdy opiera się na ich kolorze skóry”.

Również latynoski reporter Chicago Tribune Gregory Pratt nie zgadza się z polityką burmistrz. „Jestem latynoskim reporterem Chicago Tribune. Moja prośba o wywiad została rozpatrzona pozytywnie” – napisał Pratt na Twitterze. „Jednak poprosiłem biuro burmistrz o zniesienie warunku dla innych, a kiedy się nie zgodzili z szacunkiem odwołaliśmy wywiad. Politycy nie mają prawa wybierać, kto zadaje im pytania”.

AL

źródło: The Hill. Fox News, NCB Chicago

Illinois: Uczniowie powrócą do klas w pełnym wymiarze godzin? Jest decyzja

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię