Paszporty szczepionkowe w Polsce. Wkrótce rusza program pilotażowy

Wieczorem rozpocznie się nadzwyczajny szczyt przywódców krajów Unii Europejskiej w Brukseli. Wśród tematów rozmów: wprowadzenie paszportów szczepionkowych, zatrzymanie zmian klimatu oraz przyszłe relacje z Rosją i Wielką Brytanią.

Premierzy, prezydenci i kanclerze zatwierdzą w Brukseli certyfikaty szczepionkowe – w tej sprawie udało się już wypracować porozumienie między krajami unijnymi a Parlamentem Europejskim. Certyfikaty, zwane częściej „paszportami szczepionkowymi”, zaczną obowiązywać od 1 lipca. Pozwolą na swobodne podróżowanie na terenie Unii Europejskiej. Nie będzie to dokument urzędowy, ale elektroniczne potwierdzenie, że podróżujący się zaszczepił, jest ozdrowieńcem albo niedawno poddał się testowi na koronawirusa.

W niektórych krajach już taki paszport funkcjonuje – mówił o tym tydzień temu premier Mateusz Morawiecki: „Premier Węgier, Viktor Orban, pokazywał mi, że na Węgrzech już wdrożone są paszporty szczepionkowe” – mówił polski premier. „Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia, Węgry, rozmawiają o wzajemnym uznawaniu certyfikatów, czyli czegoś w rodzaju paszportów szczepionkowych” – zaznaczył szef rządu.

Polska na ten moment przygotowuje się do pilotażu paszportów covidowych – mówił w minionym tygodniu szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk. Jak dodał: „Każdy pilotaż jest po to żeby zweryfikować działania danego projektu, w tym wypadku certyfikatu”.

W Brukseli przywódcy będą również rozmawiali o zagrożeniu ze strony Rosji, o relacjach pobrexitowych z Wielką Brytanią oraz o walce ze zmianami klimatu.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię