Joe Biden potępia władze Białorusi

fot. YouTube

Prezydent Joe Biden potępił przymusowe zawrócenie samolotu Ryanair i aresztowanie Ramana Pratasiewicza. Działanie rządu Aleksandra Łukaszenki amerykański prezydent nazwał atakiem na przeciwników politycznych i zamachem na wolność mediów.

Joe Biden pochwalił reakcję Unii Europejskiej i zapowiedział, że USA też podejmą działania w tej sprawie. W oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom Joe Biden nazwał zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair i aresztowanie Ramana Pratasewicza bezpośrednim złamaniem norm międzynarodowych.

Prezydent Biden dodał, że z całej mocy potępia działania Białorusi. „Ten oburzający incydent i wideo z Panem Pratasiewiczem, które najwyraźniej zostało nagrane pod przymusem, to bezwstydny atak zarówno na przeciwników politycznych, jak i na wolność mediów” – stwierdził Joe Biden i wezwał władze w Miński do uwolnienia Pratasewicza oraz setki innych więźniów politycznych.

Nagranie o którym wspomniał prezydent zostało opublikowane po tym jak w internecie pojawiła się niepotwierdzona informacja, że Roman Pratasiewicz trafił do szpitala z powodu problemów z sercem i jest w stanie krytycznym. Pochodziła ona od matki aktywisty Natalli Pratasiewicz, która z kolei powołała się na „osoby z kręgów medycznych”. Białoruskie MSW temu zaprzecza.

26-latek mówi na nim, że współpracuje ze śledczymi i składa zeznania w sprawie zorganizowania zamieszek w Mińsku. „Dzień dobry, nazywam się Roman Pratasiewicz. Wczoraj zostałem zatrzymany na lotnisku w Mińsku. Obecnie znajduję się w 1. areszcie śledczym miasta Mińska. Mogę zapewnić, że nie mam żadnych problemów ze zdrowiem, w tym z sercem ani z żadnymi innymi organami. Zachowanie funkcjonariuszy jest maksymalnie prawidłowe i zgodne z prawem”– mówi zatrzymany aktywista.

 

Prezydent Biden wyraził zadowolenie z wprowadzenia przez Unię Europejską sankcji ekonomicznych i podjęcia innych kroków wobec Białorusi. Poinformował też, że polecił swoim doradcom przygotowanie w koordynacji z sojusznikami działań, które sprawią, że osoby odpowiedzialne poniosą konsekwencje. „Wyrażam podziw dla odwagi i determinacji Białorusinów walczących o podstawowe prawa” – napisał Joe Biden, dodając, że Stany Zjednoczone będą stać po stronie walczących Białorusinów w ich walce.

IAR/AL

Linie lotnicze omijają Białoruś

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię