Linie lotnicze omijają Białoruś

Linie lotnicze zawieszają połączenia z Białorusią. To odpowiedź na apel unijnych przywódców do przewoźników, aby omijali przestrzeń powietrzną Białorusi i na decyzję o zamknięciu lotnisk dla białoruskich linii.

Ma to związek z wymuszeniem lądowania w Mińsku samolotu lecącego z Aten do Wilna i zatrzymaniem przez białoruskie służby opozycyjnego blogera Ramana Pratasiewicza.

Minister transportu Francji Jean-Baptiste Djebbari poinformował, że jego kraj zawiesza ważność zezwoleń na loty białoruskich linii lotniczych nad terytorium Francji. Wezwał też francuskich przewoźników, aby ze względów bezpieczeństwa nie korzystali z białoruskiej przestrzeni powietrznej.

Podobną decyzję podjęła Wielka Brytania. Również niemieckie i łotewskie linie lotnicze zapowiedziały, że nie będą korzystać z białoruskiej przestrzeni powietrznej. Z kolei białoruski przewoźnik narodowy „Belavia” był zmuszony zaprzestać latania na Litwę.

Czytaj również: Jak linie lotnicze zachęcają do szczepień? Szansa na darmowe loty przez rok

Połączenia z Białorusią zawiesza Ukraina. Ograniczenia wejdą w życie jutro. Zawieszone będą połączenia lotnicze z Białorusią, ale też ukraińskie samoloty otrzymają zakaz lotów nad białoruską przestrzenią powietrzną. Poinformował o tym szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal. Jak informował wczoraj portal fly4free.com polski rząd również ma w planach podobne decyzje.

Polskie Linie Lotnicze LOT nie będą latać w strefie powietrznej Białorusi.

Taką decyzję podjął zarząd spółki. Opracowano już trasy alternatywne, które są uzależnione od kierunku docelowego. Jak poinformował rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski, dotychczas w ciągu doby nad terytorium Białorusi przelatywało od trzech do pięciu samolotów polskiego przewoźnika, głównie do Moskwy i do Chin.  Podobną decyzję podjęły inne linie lotnicze, między innymi KLM, czy Wizzair.

AL

źródło:IAR, fly4free.com

Biały Dom o aresztowaniu Protasiewicza: “Szokujący akt”

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię