Prokuratorzy zwołują wielką ławę przysięgłych. Trumpowi grozi więzienie ?

Prokurator okręgowy z Nowego Jorku zwołał wielką ławę przysięgłych (grand jury), która ma zdecydować o potencjalnych zarzutach kryminalnych dla byłego prezydenta – informacje podała gazeta The Washington Post.

Ławnicy będą spotykać się trzy razy w tygodniu przez następne sześć miesięcy, aby omówić dowody zgromadzone w kryminalnym dochodzeniu, które dotyczy Trumpa i innych osób kierujących Trump Organization.

W zeszłym tygodniu biuro prokurator generalnej stanu Nowy Jork, Leticii James ogłosiło, że śledztwo przeciwko byłemu prezydentowi, prowadzone do tej pory z oskarżenia cywilnego, będzie kontynuowane jako sprawa karna. Ujawniło również, że prokurator James będzie ściśle współpracował z prokuratorem okręgowym na nowojorskim Manhattanie Cyrusem R. Vance′em, który już od dwóch lat prowadzi dochodzenie kryminalne przeciw Trumpowi, podejrzanemu o przestępstwa finansowe.

Zwołanie wielkiej ławy przysięgłych wskazuje na to, że dochodzenie karne w ostatnich miesiącach nabrało rozpędu, a prokurator Vance może mieć dowody na to, że doszło do przestępstwa. Śledztwo w sprawie transakcji biznesowych Trumpa sięga czasów sprzed jego prezydentury i obejmuje sprawdzenie, czy Trump Organization złamała jakiekolwiek nowojorskie prawo w 2016 roku.

Czytaj również: Zmarł pierwszy mężczyzna zaszczepiony przeciwko Covid-19

Śledczy sprawdzali czy Trump manipulował wartością swoich aktywów, by wprowadzić w błąd urzędy podatkowe i kredytodawców. Dochodzenie dotyczyło również wynagrodzeń dla najwyższej kadry kierowniczej, w tym dyrektora finansowego Allena Weisselberg. Ława przysięgłych rozważy również zarzuty wobec innych członków zarządu Trump Organization.

W lutym Sąd Najwyższy orzekł, że biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie może uzyskać dostęp zeznań do jego podatkowych z ostatnich ośmiu lat. Poprzednie dochodzenie – cywilne mogło skutkować jedynie karami finansowymi. W obecnym postępowaniu potencjalnie byłemu prezydentowi mogą grozić mu sankcje karne, z karą więzienia włącznie. Donald Trump i jego prawnicy zaprzeczają podejrzeniom. Były prezydent przekazał, że dochodzenia są tylko kolejnymi „polowaniami Demokratów na czarownice”

AL

źródło: The Independent

Gwałtowna inflacja w USA bije po kieszeniach. Co podrożało najwięcej?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię