USA potępiają Białoruś

Stany Zjednoczone przyłączają się do Europy i podejmują kroki odwetowe wobec Białorusi. Obejmują one między innymi sankcje na białoruskie firmy i wysokich rangą przedstawicieli reżimu Łukaszenki a także zawieszenie porozumienia USA-Białoruś o usługach w ruchu powietrznym.

W oświadczeniu informującym o krokach władz USA w odpowiedzi na przymusowe zawrócenie samolotu Ryanair i aresztowanie Ramana Pratasiewicza, rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki uznała działania białoruskich władz za złamanie norm międzynarodowych.

Czytaj również: Jak zdrowo grillować? Poradnik

Przypomniała, że zdarzenie ma miejsce w okresie narastającej fali represji ze strony reżimu Łukaszenki wobec narodu, który domaga się demokracji i praw człowieka. Psaki poinformowała, że Waszyngton będzie zabiegał o dalsze wspólne kroki wobec Mińska w NATO, Unii Europejskiej, G7 i Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

Poza zawieszeniem porozumienia o usługach w ruchu powietrznym z 2019 roku, Stany Zjednoczone przywrócą pełne sankcje wobec 9 białoruskich przedsiębiorstw państwowych i w koordynacji z Unią Europejską przygotują listę oficjeli rządu Łukaszenki, którzy zostaną objęci sankcjami.

Jen Psaki wezwała Łukaszenkę do zgody na międzynarodowe śledztwo w sprawie wydarzeń z 23 maja, na uwolnienie wszystkich więźniów politycznych i podjęcie pełnego dialogu politycznego z demokratyczną opozycją, między innymi w sprawie przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów prezydenckich.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię