USA: Atak hakerski na największą na świecie sieć zakładów przetwórstwa mięsa

envato

Atak hakerski ransomware na sieć zakładów przetwórstwa mięsa JBS spowodował spadki cen bydła oraz wzrost cen mięsa w hurcie. W ostatnich dniach doszło do kolejnego cyberataku, który dotknął amerykańską infrastrukturę – tym razem sieć zakładów mięsnych.

JBS to brazylijska, największa na świecie firma zajmującej się przetwarzaniem mięsa. Zaatakowane zostały przede wszystkim oddziały firmy w USA, Kanadzie i Australii. Zastępca sekretarza prasowego Białego Domu Karine Jean-Pierre ujawniła, że atak prawdopodobnie pochodził z Rosji, a Waszyngton rozmawia z Moskwą w tej sprawie. Departament Rolnictwa USA zwrócił się z prośbą do innych producentów o tymczasowe zwiększenie produkcji.

Firma JBS informowała, że padła ofiarą cyberataku związanego z próbą wymuszenia okupu. Brazylijska firma odpowiada za produkcję blisko jednej czwartej wołowiny i wieprzowiny w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie amerykańskie zakłady należące do JBS zostały zamknięte.

Atak nastąpił w newralgicznym momencie zwiększonego sezonowego zapotrzebowania na mięso. Firma JBS oznajmiła, że skutki ataku odbiją się także na jej produkcji w innych krajach i czyni starania, by przywrócić większość systemów i operacji. Podczas spotkania z prezydentem Władimirem Putinem w Genewie prezydent Joe Biden podniesie kwestię ataków hackerskich na prywatne firmy – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Czytaj również: Upiekło się prezenterowi CNN. Doradzał ważnemu bratu w sprawie o molestowanie

Pytana o cyberatak rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że prezydent Biden poruszy te kwestię podczas amerykańsko-rosyjskiego szczytu w Genewie. „To jest sprawa, o której rozmawiamy z władzami Rosji i którą poruszaliśmy w przeszłości. Odpowiedzialne kraje nie udzielają schronienia hackerom-kryminalistom” – oświadczyła Psaki. Rzeczniczka Białego Domu powiedziała, że prezydent USA traktuje tę kwestię bardzo poważnie.

„Nie będziemy przyglądać się temu biernie, bierzemy pod uwagę wszystkie opcje” – dodała rzeczniczka Białego Domu.
W tej chwili nie wiadomo jakiego okupu zażądali hackerzy i czy został on zapłacony. Firma JBS poinformowała, że dziś zacznie wznawiać produkcję w zakładach zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych.

AL

źródło: IAR

Joe Biden upamiętnił ofiary masakry na tle rasowym sprzed stu lat

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię