Trump krytykuje politykę Bidena. Wzywa Chiny do wypłaty reparacji

W sobotę, podczas wystąpienia w Północnej Karolinie, były prezydent Donald Trump ostro skrytykował politykę prezydenta Joe Bidena i powiedział, że Chiny powinny zapłacić światu 10 bilionów dolarów reparacji w związku ze szkodami, które wyrządziła pandemia Covid-19.

„Nasze działania jeszcze się nie skończyły. W rzeczywistości dopiero się zaczynają” – powiedział Trump do Republikanów z Karoliny Północnej. Podczas wystąpienia podkreślił swój plan pozostania silnym członkiem Partii Republikańskiej.

Trump potępił między innymi wzrost przestępczości, który przypisał naciskom ze strony Demokratów, aby zmniejszyć finansowanie policji. Skrytykował też politykę platformy społecznościowej Facebook Inc. za zawieszenie jego konta po zajściach 6 stycznia 2021 roku.

Czytaj również: Kleszcze – prognoza na środkowy zachód USA

„Sytuacja na granicy USA to dopiero początek katastrof w polityce Bidena” – powiedział Trump, powołując się na niedawny wzrost liczby migrantów. Na liście zarzutów Trumpa znalazła się również decyzja administracji Bidena o ponownym przystąpieniu do paryskiego porozumienia klimatycznego oraz propozycja podniesienia stawki podatku od osób prawnych, aby zapłacić za ogromny pakiet infrastrukturalny.

Podkreślił, że podczas ostatnich miesięcy swojej kadencji wywierał ogromny nacisk na opracowanie szczepionek przeciwko Covid-19.  Podkreślił również, że wirus mógł zacząć się od wycieku laboratoryjnego w Chinach. Wezwał jednocześnie do nałożenia na Chiny odszkodowania za szkody poniesione z powodu pandemii w wysokości 10 bilionów dolarów i nałożenia 100% taryfy celnej na towary wyprodukowane w Chinach.

„Nadszedł czas, aby Ameryka i świat zażądały reparacji i odpowiedzialności od Komunistycznej Partii Chin” – powiedział. „Wszyscy powinniśmy jednym głosem zadeklarować, że Chiny muszą zapłacić”.

Powiązane: Wuhan – miasto narodzin koronawirusa

Ambasada Chińska w Waszyngtonie nie odpowiedziała na prośbę o komentarz. Chiński rząd wcześniej odrzucał pytania dotyczące możliwego wycieku laboratoryjnego.

Pod koniec zeszłego miesiąca Joe Biden zarządził dochodzenie wywiadu USA w sprawie pochodzenia wirusa mówiąc, że wśród urzędników w amerykańskiego wywiadu istnieją rozbieżności co do tego, jak pojawił się wirus: czy był wynikiem wypadku w laboratorium, czy też kontaktu człowieka z zakażonym zwierzęciem.

Przemówienie Donalda Trumpa przed konwencją republikańską w Północnej Karolinie miało miejsce na dzień po tym, jak władze Facebooka utrzymały w mocy zawieszenie konta byłego prezydenta z 6 stycznia 2021 i przedłużyły zakaz publikacji o kolejne 2 lata.

Wystąpienia publiczne takie jak to w Północnej Karolinie są dla Donalda Trumpa doskonałym sposobem na zachowanie widoczności i utrzymanie bliskich kontaktów ze swoimi zwolennikami. Jak donoszą współpracownicy Trumpa, negocjacje w sprawie utworzenia przez Trumpa własnej platformy społecznościowej nadal trwają.

ZSS

2 KOMENTARZE

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię