USA: J. Biden o podróży do Europy

„Rozpoczynająca się w środę podróż do Europy będzie wyrazem nowego zaangażowania Ameryki w relacje z sojusznikami i partnerami. Będzie też demonstracją zdolności państw demokratycznych do sprostania wyzwaniom i zapobieżenia groźbom, jakie niosą nowe czasy” – przekazał prezydent w artykule dla „Washington Post”.

Joe Biden podkreślił, że w czasie, gdy pandemia zmierza ku końcowi, w obliczu nasilającego się kryzysu klimatycznego i szkodliwej aktywności rządów Chin i Rosji, Stany Zjednoczone muszą przewodzić światu z pozycji siły.

Zapowiedział, że w trakcie szczytu NATO w Brukseli potwierdzi niezachwiane przywiązanie Stanów Zjednoczonych do artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, mówiącego o wzajemnej obronie. Opowie się też jednoznacznie za dalszym umacnianiem Sojuszu w obliczu wszelkich wyzwań, także takich, jak cyberataki na najważniejsze elementy infrastruktury.

Czytaj również: Kleszcze – prognoza na środkowy zachód USA

Amerykański prezydent zapowiedział, że będzie rozmawiał w Brukseli z przewodniczącymi Komisji i Rady Europejskiej o tym, jak Stany Zjednoczone i Unia mogą w bardziej skoordynowany sposób działać w obliczu globalnych wyzwań.„Powinniśmy skupić się na tym, aby zapewnić, że to wolnorynkowe demokracje, a nie Chiny czy ktoś inny, będą dyktować zasady rządzące w XXI wieku handlem i technologią, starając się przy tym dążyć do celu, jakim jest zjednoczona, wolna i ciesząca się pokojem Europa” – napisał Joe Biden.

Nawiązując do planowanego na 16 czerwca spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Genewie, amerykański prezydent oświadczył, że jego kraj wraz z sojusznikami zajmuje jednolite stanowisko wobec wyzwań, jakie Rosja stwarza dla europejskiego bezpieczeństwa, w tym agresji wobec Ukrainy. „Nie może być wątpliwości, co do determinacji Stanów Zjednoczonych, gdy chodzi o stawanie w obronie wartości demokratycznych, których nie da się oddzielić od naszych interesów” – podkreślił Joe Biden.

Warto wiedzieć: Valisure alarmuje o substancjach rakotwórczych wykrytych w popularnych produktach do opalania

W trakcie pierwszej podróży zagranicznej od objęcia urzędu Joe Biden weźmie udział w szczycie grupy G7 w Londynie i w posiedzeniu Rady Sojuszu Atlantyckiego w Brukseli. Spotka się też z przywódcami Unii Europejskiej i z prezydentem Rosji.

(IAR)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię