24 000 letni organizm przywrócony do życia. Nauka nie zna granic

Rosyjscy naukowcy byli w stanie ożywić maleńką słodkowodną istotę zwaną wrotkiem Bdelloid sprzed 24 000 lat, którą znaleziono w lodzie syberyjskim.

To nowe odkrycie sugeruje, że te wielokomórkowe zwierzęta mogą przetrwać dziesiątki tysięcy lat w lodzie w kryptobiozie – stanie prawie całkowitego zatrzymania metabolizmu.

Po rozmrożeniu maleńki organizm podobny do robaka był zdolny do żerowania oraz rozmnażania się bezpłciowego. Bezkręgowiec Wrotek Bdelloid nie potrzebuje partnera, aby się rozmnażać. Proces ten zwany jest partenogenezą.
„Ożywiliśmy zwierzę, które widziało mamuty włochate” – powiedział The New York Times Stas Malavin z laboratorium kriologii gleby w Rosji.

Czytaj również: Ogórki Kiszone (tradycyjne) – przepis

Zwierzęta wielokomórkowe można zobaczyć tylko pod mikroskopem, ale potrafią przetrwać suszenie, zamrażanie, głód i niski poziom tlenu. Wrotki są znane z odporności na ekstremalne środowiska. Są jednymi z najbardziej odpornych na promieniowanie zwierząt na Ziemi i mogą znosić ekstremalne odwodnienie i niski poziom tlenu.

„Wnioskiem jest to, że wielokomórkowy organizm można zamrozić i przechowywać jako taki przez tysiące lat, a następnie wrócić do życia” – powiedział Malavin.
Zrozumienie mechanizmów biologicznych, które napędzały wrotki do przetrwania tak długich okresów zamrażania, może pomóc naukowcom w ustaleniu, jak lepiej zamrażać tkanki, takie jak narządy ludzkie.

Zobacz: 13 prostych i sprawdzonych sposobów na zespół suchego oka

Soil Cryology Lab w Pushchino w Rosji użyło platformy wiertniczej do zebrania maleńkiego organizmu z kilkudziesięciu stóp poniżej jednego z najbardziej odległych miejsc w Arktyce. Do ustalenia wieku bezkręgowca rosyjscy naukowcy wykorzystali datowanie radiowęglowe. Okazało się, że stworzenie pochodzi sprzed 24 tysięcy lat.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię