Miliarderzy unikają podatków. Musk i Bezos płacą grosze

Miliarderzy tacy ja Bezos, Buffett, Bloomberg, Musk, Icahn i Soros płacą bardzo znikome podatki od dochodów – wynika z raportu śledczego jaki opublikowała amerykańska dziennikarska organizacja Pro Publica.

Pro Publica dotarła do danych Internal Revenue Service dotyczących zeznań podatkowych tysięcy najbogatszych ludzi w kraju, obejmujących ponad 15 lat. Z danych wynika, że 25 najbogatszych Amerykanów wzbogaciło się łącznie od roku 2014 do 2018 o 401 miliardów dolarów. W federalnych podatkach zapłacili tylko 13,6 miliarda dolarów, co daje około 3.4 procenta.

Dla porównania, średnia amerykańska rodzina w ostatnich latach zarabiała około $70,000 rocznie i płaciła z tego 14 proc. w podatkach federalnych. Małżeństwa w najwyższym przedziale podatkowym płaciły 37 proc.  podatku od zarobków wyższych niż $628,300 – czytamy w raporcie.

ProPublica zwróciła uwagę, że miliarderzy, w przeciwieństwie do większości innych ludzi, często korzystają ze „strategii unikania podatków, które są poza zasięgiem zwykłych ludzi”. Ich bogactwo wywodzi się z gwałtownie rosnącej wartości aktywów, takich jak akcje i majątek. Dopóki miliarderzy ich nie sprzedadzą, zyski te nie są jednak definiowane przez amerykańskie prawo jako dochód podlegający opodatkowaniu.

Czytaj również: Gwatemala: “Trump wygrał” i “Pilnuj swoich spraw”. Tak przywitano Kamalę Harris

Kto zapłacił najmniej?

Ze śledztwa dziennikarskiego amerykańskiej organizacji ProPublica, że Jeff Bezos, właściciel Amazonu, osiągnął realną stopę opodatkowania mniejszą niż 1 procenta, a w 2011 r. nie zapłacił ani centa w podatkach federalnych. Jego majątek wzrósł w latach 2014-2018 o 99 mld USD. Rzeczywisty dochód Bezosa podlegający opodatkowaniu wyniósł w tym czasie 4,22 miliarda dolarów, czytamy w raporcie.

Elon Musk, prezes Tesli, płacił średnią realną stopę opodatkowania wynoszącą 3,27 proc. W 2018 r. nie zapłacił nic w podatkach federalnych – podała ProPublica.

Michael Bloomberg, założyciel grupy medialnej Bloomberg LP i zarazem były burmistrz Nowego Jorku, korzystał natomiast ze średniej realnej stopy opodatkowania wynoszącej 1,3 proc.

Zgodnie z obliczeniami Pro Publica, „prawdziwa stopa podatkowa” Warrena Buffetta wynosiła zaledwie 0,1%, czyli 23,7 miliona dolarów podatków, które zapłacił od wzrostu majątku o 24,3 miliarda dolarów w ciągu pięciu lat. W tym okresie Buffett, prezes Berkshire Hathaway, wykazał legalny dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 125 milionów dolarów.

Polecamy: Polscy miliarderzy na liście najbogatszych ludzi świata

George Soros, inwestor, nie zapłacił żadnych federalnych podatków dochodowych w latach 2016-2018, co miało wynikać z tego, że stracił pieniądze  w wyniku inwestycji – przekazał jego rzecznik organizacji ProPublica.

Autorzy śledztwa twierdzą, że ich raport obala fundamentalny mit amerykańskiego systemu podatkowego: że każdy płaci sprawiedliwą część. „Dane IRS pokazują, że najbogatsi mogą – całkowicie legalnie – płacić podatki dochodowe, które są tylko niewielkim ułamkiem setek milionów, jeśli nie miliardów, o które ich fortuny powiększają się każdego roku”.
AL
źródło: cnbc.com

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię