Senat przegłosował ustawę o wsparciu technologii i badań w USA

Ustawa, nazwana ustawą o innowacji i konkurencji, w dużej mierze przyciągnęła poparcie obu partii, obiecując wzmocnienie przewagi konkurencyjnej Ameryki poprzez zainwestowanie miliardów dolarów w innowacje naukowe i technologiczne – w tym sztuczną inteligencję, chipy komputerowe i robotykę.

Senat Stanów Zjednoczonych przegłosował ustawę, której celem jest rządowe wsparcie sektora technologicznego, innowacji, badań i inwestycji. Ustawa „Innovation and Competition Act” zakłada łączne wydatki publiczne w wysokości 250 miliardów dolarów.

Burzliwa dyskusja, przeplatana godzinami zakulisowych negocjacji, całonocnych dyskusji, lawinie poprawek, zakończyła się dzisiaj wynikiem 68-32 za przyjęciem ustawy.

Czytaj również: 17 ciekawostek na temat stanów USA

„To największa inwestycja w badania naukowe i innowacje technologiczne od pokoleń”

Przywódca większości w Senacie, Chuck Schumer, D-N.Y. nazwał ustawę jednym z najważniejszych aktów prawnych uchwalonych od dłuższego czasu, mającym ogromny wpływ na amerykańską gospodarkę i miejsca pracy. „To największa inwestycja w badania naukowe i innowacje technologiczne od pokoleń” – powiedział Schumer. „Nakreśla wyraźną drogę Stanom Zjednoczonym  do przewodzenia światu w branżach przyszłości”.

W kwietniu urzędnicy wywiadu USA uznali Chiny, drugą co do wielkości gospodarkę na świecie, za „niezrównane” zagrożenie dla bezpieczeństwa, ostrzegając o rosnących wysiłkach Pekinu, by stłumić swoich regionalnych przeciwników i rozszerzyć potęgę militarną, jednocześnie próbując osiągnąć przewagę technologiczną na całym świecie.

Działania Senatu podkreślają rzadki, dwupartyjny konsensus w Kongresie. Pokazują jednocześnie, że USA potrzebują spójnej strategii i jednomyślności co do tego, aby odpowiedzieć na wzrost znaczenia Chin jako światowego mocarstwa. Ustawa zwiększyłaby finansowanie badań i produkcji technologicznej w celu zwiększenia konkurencyjności Ameryki, wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego i rozwoju gospodarki.

Senator Todd Young, R-Ind., współautor ustawy, powiedział, że projekt ustawy jest „naszą okazją do odparcia ataku Chin”.

Schumer powiedział we wtorek, że rozmawiał już z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i oczekuje, że zostanie osiągnięty kompromis między izbami. Jeśli tak się stanie, ustawa zostanie wysłana do prezydenta Joe Bidena.

Zobacz też: 7 najlepszych kryptowalut na inwestycję w 2021 roku

Jaki jest cel tej ustawy?

Ustawa, zaproponowana przez Schumera i Younga, pozwoliłaby na inwestycję w wysokości ponad 200 miliardów dolarów w amerykańskie innowacje naukowe i technologiczne w ciągu najbliższych pięciu lat.

Ustawa, która pierwotnie rozpoczęła się jako ustawa Endless Frontier Act, została w maju rozszerzona i przemianowana przez Schumera na amerykańską ustawę o innowacji i konkurencji. Rozszerzona ustawa ustanawia nową dyrekcję ds. technologii i innowacji w Narodowej Fundacji Nauki, aby zapewnić finansowanie w wysokości 100 miliardów dolarów na rozwój sztucznej inteligencji, półprzewodników, robotyki i obliczeń o wysokiej wydajności.

Schumer powiedział, że Waszyngton pozwolił amerykańskiej konkurencyjności „opóźnić się” w porównaniu z Chinami, szczególnie jeśli chodzi o innowacje technologiczne.

„Wydawalo się że byliśmy usatysfakcjonowani z osiągnięć, a przecież Stany Zjednoczone przeznaczają mniej niż 1% swojego PKB na podstawowe badania naukowe” – powiedział. „To wina rządu, ale również sektora prywatnego. Konkurencja na świecie jest tak ogromna, że firmy boją się inwestować pieniądze w coś co może przynieść zysk dopiero za 5, 10 lat.”

Rozszerzone przepisy zapewniłyby 52 miliardy dolarów pomocy dla firm produkujących półprzewodniki w produkcji chipów komputerowych, których brakuje na całym świecie od zeszłego lata. Sytuacja ta dotyka przede wszystkim producentów samochodów, którzy używają chipów w pojazdach, jak i producentów w sprzętu takiego jak telefony komórkowe i konsole do gier wideo.

Siedemdziesiąt pięć procent światowych chipów pochodzi z Azji, wynika z raportu Semiconductor Industry Association z września 2020 roku.

„Widzieliśmy, co się dzieje, gdy nasi producenci samochodów i producenci telefonii komórkowej polegają na półprzewodnikach wytwarzanych wyłącznie za granicą. COVID-19 ujawnił słabości naszych łańcuchów dostaw, zarówno w naszych łańcuchach dostaw medycznych, jak i produkcyjnych” – powiedziała senator Debbie Stabenow, D- Mich., która zasiada w Komisji Energii i Zasobów Naturalnych, podczas niedawnej konferencji prasowej.

Ustawa wyłożyłaby również 81 miliardów dolarów na wydatki Kongresu do budżetu Narodowej Fundacji Nauki w latach fiskalnych 2022-2026, mając na celu ożywienie innowacji poprzez modernizację bieżących programów. Ponadto, utworzyłby centra technologiczne w miejscach, w których tradycyjnie nie istniały.

Chociaż ustawa przeszła już przez Senat, będzie musiała konkurować z podobną w Izbie, do której ustawa zmierza w następnej kolejności. Izba wprowadziła inny, podobny akt prawny: ustawę o NSF dla przyszłości.

Czytaj też: Polscy miliarderzy na liście najbogatszych ludzi świata

Oba projekty ustaw koncentrują się na zwiększeniu budżetu NSF, aby pobudzić amerykańską innowacyjność. NSF for the Future Act to ustawa o mniejszej skali i węższym zakresie, która podwoiłaby budżet NSF w ciągu pięciu lat.

Niektórzy wyrazili zaniepokojenie dużym naciskiem senackiej ustawy na Chiny, podczas gdy inni chcą aktu prawnego, który będzie bardziej skoncentrowany na naukach stosowanych.

Ten sam akt prawny musi zostać przyjęty w obu izbach, zanim zostanie podpisany przez prezydenta. Przewodnicząca Komisji ds. Nauki, Przestrzeni i Technologii Izby Reprezentantów, Eddie Bernice Johnson z Teksasu powiedziała: „Wierzę, że zagrożenie konkurencyjne i bezpieczeństwa ze strony Chin jest realne. Uważam również, że podejście oparte na rozwiązaniach, które proponujemy w ustawie NSF for the Future, oferuje narodowi strategię naukową i innowacyjną, w której wszyscy wygrywają. Historia uczy nas, że rozwiązywanie problemów może samo w sobie napędzać innowacje, które z kolei tworzą nowe branże i osiągają przewagę konkurencyjną” – powiedziała Johnson

ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię