Szczepionki chronią także niezaszczepionych

Szczepionki nowej generacji chronią nie tylko osoby, którym je podano, ale także część osób niezaszczepionych. Takie wyniki przynosi najnowszy raport badawczy naukowców z Izraela. Wyniki ich pracy opublikowało renomowane czasopismo naukowe “Nature”.

Naukowcy z Izraela przetestowali szczepionkę nowej generacji firm Pfizer/BioNTech w 177 różnych grupach społecznych w kraju. Badania prowadzone były podczas trzech pierwszych miesięcy tego roku. Naukowcy twierdzą, że w każdej z grup podanie preparatu 20 procentom społeczności skutkowało dwukrotnym spadkiem liczby zachorowań wśród osób niezaszczepionych.

Autorzy zastrzegają jednak, że te wyniki mogą być różne w zależności od pojawiających się wariantów SARS-CoV-2. Eksperci przypuszczają, że za wysoką skutecznością stoi stosowana przez koncerny nowa technologia mRNA. Kwas rybonukleinowy wykorzystywany jest w niej jako matryca do produkcji białek wirusowych, które z kolei produkują przeciwciała.

Czytaj również: Pełne otwarcie Illinois. Co oznacza w praktyce?

Tezę, że nowoczesne szczepionki firm Pfizer czy Moderna znacznie zmniejszają ryzyko zakażeń zawierają też inne badania. Dwa dni temu opublikowano takie właśnie rezultaty prac prowadzonych pod nadzorem CDC czyli rządowej agencji w USA, zajmującej się chorobami zakaźnymi.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 3 miliony i 775 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 175 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

IAR

Wirginia: Chciał zabić wszystkich w McDonald’s. Powód szokuje

 

Specjalna nagroda Pulitzera dla autorki filmu ukazującego śmierć George’a Floyda

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię