Szczyt G7: pandemia, klimat, prawa człowieka

Pandemia, zmiany klimatyczne, prawa człowieka, przeciwstawienie się Chinom – to główne tematy zakończonego dziś szczytu grupy G7 w Kornwalii.

„To kolejny wielki krok ku zaszczepieniu świata” – mówił gospodarz spotkania, brytyjski premier Boris Johnson. Kraje G7 przekażą biednym państwom około miliarda szczepionek. Jeszcze przed szczytem kupno pół miliarda dawek dla biednych rejonów świata zadeklarował amerykański prezydent Joe Biden.

Wielu ekspertów ostrzega jednak, że potrzeby w najbiedniejszych krajach świata są kilkukrotnie większe, a globalną pandemię da się opanować tylko jeśli szczepionki dotrą do każdego zakątka globu. Były premier Królestwa, Gordon Brown mówi nawet o „moralnej klęsce” szczytu.

Czytaj również: Mleka roślinne – zalety, wady i sprawdzone przepisy

Liderzy zgodzili się, że w dobie pandemii należy dalej stymulować gospodarkę i nie powtórzyć tego, co wielu uważa za błąd z czasów kryzysu finansowego z 2008 roku, kiedy z wsparcia zrezygnowano za wcześnie. „Myślę, że jest ryzyko, iż po pandemii zostanie trwała blizna: że nierówności się pogłębią. Musimy się upewnić, że wychodząc z kryzysu, wyrównamy różnice społeczne, że po odbudowie będzie lepiej”– mówił Boris Johnson, otwierając szczyt.

W deklaracji końcowej wiele miejsca poświęcono prawom człowieka i demokracji. Liderzy wezwali Pekin do „respektowania praw człowieka i podstawowych wolności”. Pada nazwa prowinicji Xinjang z jej obozami dla Ujgurów i Hongkongu, którego autonomia jest zdaniem krytyków stopniowo przez Pekin ograniczana. „Rywalizujemy, nie z Chinami jako takimi, ale z autokratycznymi rządami na całym świecie” – mówił Joe Biden. Prezydent Francji Emmanuel Macron krytykował Pekin za wykorzystywanie niewolniczej pracy.

40 bilionów dolarów – to wartość nowego programu wspierania infrastruktury w biednych krajach. Joe Biden mówił dziś wprost, że to przeciwstawienie się tzw. „inicjatywie pasa i szlaku”, podobnemu programowi uruchomionemu przez Chiny. I podkreślał, że pomoc z Zachodu ma się przyczynić do promowania zachodnich wartości.

Warto wiedzieć: 13 ciekawostek na temat Putina

W dokumencie końcowym wymieniono też Moskwę i jej „destabilizujące działania”, głównie w sferze cyfrowej. Amerykański prezydent podkreślił, że stosunki na linii Rosja- USA są złe. „Wszystko zależy od tego, czy będzie postępować zgodnie z normami międzynarodowymi. W wielu przypadkach tego nie robił” – mówił o Władimirze Putinie prezydent. Liderzy spotkają się w przyszłym tygodniu w Genewie.

Kolejna kwestia to klimat. Do końca roku państwa G7 przestaną wspierać finansowo budowę kopalni węgla, które nie stosują technologii zmniejszających szkodliwe emisje. W dokumencie końcowym jest też ogólna deklaracja, że kraje przyspieszą odchodzenie od węgla. Tyle, że Unia i Londyn chciały dalej idącej obietnicy.

A zdaniem wielu organizacji ekologicznych, a także charytatywnego Oxfamu, w dokumencie końcowym brakuje też szczegółów i ambicji proporcjonalnej do skali kryzysu klimatycznego.
Cieniem na szczycie położyła się kwestia brexitu i Irlandii Północnej. Na marginesie spotkania doszło do zdecydowanej wymiany zdań między brytyjskim premierem, a unijnymi politykami, szczególnie przywódcą Francji. Brytyjczycy próbują zmienić lub doprecyzować reguły handlowania, oskarżając Unię o nadgorliwość w interpretowaniu porozumienia brexitowego. Pojawiają się bowiem problemy z przepływem niektórych towarów z Ulsteru do Anglii, Walii i Szkocji. Unia odpowiada, że Londyn dobrowolnie przystał na zasady, które obowiązują też inne kraje spoza Wspólnoty.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię