O czym rozmawiali Biden z Dudą? Relacjonuje polski prezydent

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Joe Biden zapewnił go, że bezpieczeństwo Polski leży mu na sercu. Do spotkania doszło na marginesie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

„W rozmowie, którą przeprowadziłem, prezydent USA bardzo wyraźnie podkreślił, że bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwo Polski, leży mu na sercu” – relacjonował spotkanie z amerykańskim przywódcą prezydent Andrzej Duda. Dodał, że rozmowa dotyczyła także pogłębienia współpracy wojskowej i i zagrożeń ze strony Rosji. Jest oczekiwanie, że Joe Biden zrelacjonuje sojusznikom swoją środową rozmowę z Władimirem Putinem.

Joe Biden przyleciał do Brukseli z przesłaniem dla sojuszników o zaangażowaniu w NATO i przywiązaniu do kolektywnej obrony. „Artykuł piąty jest dla nas świętym zobowiązaniem. Chcę więc, żeby Europa wiedziała: jesteśmy z Wami” – mówił Joe Biden.

Czytaj również: Przez rok robił to codziennie w jeziorze Michigan (WIDEO)

Podczas rozmowy z polskim prezydentem Joe Biden zapewniał, że rozumie wagę bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. „Sam kiedyś był architektem przyjęcia tych krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Więc to, by dzisiaj ich obywatele czuli się pewnie i bezpiecznie jako członkowie Sojuszu, bardzo mu leży na sercu, co z naszego punktu widzenia jest dobrą wiadomością” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent pozytywnie ocenił dzisiejszy, kilkugodzinny szczyt NATO. Podkreślał, że narada poświęcona była między innymi bezpieczeństwu na wschodniej flance i zagrożeniom ze strony Rosji. „To co się przewijało w większości wypowiedzi to niestety cały czas zagrożenie aktualne ze strony Rosji w postaci jej różnego rodzaju agresywnego zachowania, w postaci jej agresji na Ukrainie” – powiedział prezydent. Podkreślił, że to jest jedno z największych wyzwań jakie w ogóle istnieją w przestrzeni geopolitycznej, a w szczególności w naszej części Europy.

IAR/AL

Teksas wybuduje własny mur na granicy z Meksykiem?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię