Czy USA szukają konfliktu z Rosją? Biden wyjaśnia

Prezydent Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone nie szukają konfliktu z Rosją, ale są gotowe odpowiedzieć na zagrożenia. Na zakończenie szczytu NATO w Brukseli amerykański przywódca był pytany o środowe spotkanie w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

„Przedstawię jasne stanowisko, że są obszary, w których współpraca z Moskwą jest możliwa, jeśli ta się na nią zdecyduje, ale Stany Zjednoczone są gotowe odpowiedzieć, jeśli będą musiały zmierzyć z agresywnym działaniem Rosji” – powiedział Joe Biden. Dodał, że jeśli coś stanie się z jednym z głównych rosyjskich opozycjonistów Aleksiejem Nawalnym, który przebywa obecnie w kolonii karnej, będzie to kolejny przykład na to, że Rosja nie ma zamiaru przestrzegać podstawowych praw człowieka. „To będzie tragedia, to zepsuje relacje Rosji z resztą świata i ze mną” – dodał prezydent USA.

Czytaj również: Waszyngton: Darmowa marihuana dla zaszczepionych. Skorzystacie?

Powtórzył też przesłanie, z którym przyleciał na szczyt NATO do Brukseli. Podkreślił zaangażowanie w ramach Sojuszu i przywiązanie do kolektywnej obrony w myśl zasady „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. „Artykuł 5. jest świętym zobowiązaniem” – podkreślił. Zapewnił też o poparciu dla suwerenności i integralności Ukrainy, a pytany o możliwe jej wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego odpowiedział, że najpierw Kijów musi spełnić rygorystyczne wymogi – jak każdy kraj aspirujący do NATO.

IAR

Przez rok robił to codziennie w jeziorze Michigan (WIDEO)

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię