J. Biden ustanawia nowe święto Juneteenth – w rocznicę zniesienia niewolnictwa w Texasie

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał ustawę, która ustanawia nowe narodowe święto – Juneteenth w rocznicę zniesienia niewolnictwa. Charakter nowego święta obrazuje czołowe punkty uwagi w debacie publicznej.

Kongres Stanów Zjednoczonych przegłosował wcześniej ustanowienie nowego święta narodowego Juneteenth. Nazwa pochodzi od June 19th, czyli 19 czerwca, który jest rocznicą zniesienia niewolnictwa w Texasie w 1865 roku, kilka miesięcy po zakończeniu wojny domowej.

Czytaj również: Woda w butelce z plastiku ma termin ważności do spożycia

Jest to pierwsze nowe federalne święto od 38 lat i podnosi liczbę rocznych świąt wolnych od pracy do 12.
„Święta federalne są celowo nieliczne i służą uznaniu ważnych dziejowych wydarzeń” – podsumowała Carolyn Maloney w Izbie Reprezentantów z partii Demokratów.

Charakter nowego święta uwypukla nadrzędną uwagę, jaka jest skupiana przez administrację, polityków i debatę publiczną Stanów Zjednoczonych wokół polityki eliminowania rasizmu.

Tor legislacyjny święta miał szerokie poparcie, ale nie zabrakło głosów sprzeciwu. 14 Republikanów przeciwstawiło się, tłumacząc, że ustanowienie tego święta jest przejawem nadużywania tzw. polityki tożsamości.
19 czerwca przypada tego roku w sobotę, więc święto będzie urzędowo obchodzone w piątek.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię