Sąd Najwyższy w USA poparł katolicką agencję rodzinną

Sąd Najwyższy orzekł jednogłośnie, że miasto Filadelfia musi współpracować z katolicką agencją poszukującą rodzin zastępczych, która odmawia świadczenia usług parom jednopłciowym. Sąd uzasadnił, że agencja działa zgodnie ze swoimi przekonaniami religijnymi, ale nie narzuca ich innym.

Czytaj również: 10 darmowych nawyków, które uczynią cię szczęśliwszym

Filadelfia zerwała współpracę z agencją Catholic Social Services gdy lokalne media poinformowały, że odmawia kierowania dzieci do par jednopłciowych. Agencja oraz kilkoro rodziców zastępczych zaskarżyło tę decyzję do sądu argumentując, że doszło do naruszenia Pierwszej Poprawki do Konstytucji USA gwarantującej wolność religijną.

Prawnicy miasta przekonywali, że obowiązujące w Filadelfii przepisy miały charakter antydyskryminacyjny. Sąd Najwyższy przyznał rację agencji zwracając uwagę, że miasto czyniło wyjątki od swoich przepisów w innych sytuacjach. „Agencja chce jedynie kontynuować dotychczasową działalność na rzecz dzieci w Filadelfii zgodnie ze swoimi przekonaniami religijnymi i nie stara się narzucać ich komukolwiek innemu” – napisał w uzasadnieniu decyzji sędzia John Roberts zwracając uwagę, że agencja nie współpracuje także z parami heteroseksualnymi nie będącymi w związku małżeńskim.

W 2015 roku Sąd Najwyższy zalegalizował małżeństwa jednopłciowe w całych Stanach Zjednoczonych. W Filadelfii pary homoseksualne mogą korzystać z usług innych agencji.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię