Sąd Najwyższy zdecydował o losach ustawy Obamacare

Sąd Najwyższy oddalił zakwestionowanie ustawy o opiece zdrowotnej Obamacare, zachowując ochronę ubezpieczeniową dla milionów Amerykanów w ramach Affordable Care Act (ACA). Była to trzecia próba obalenia Obamacare.

Sędziowie, głosami 7-2, zdecydowali pozostawieniu istniejącego prawa w nienaruszonej formie, orzekając, że Teksas i 17 innych stanów rządzonych przez Republikanów nie ma wystarczających prawnych podstaw do wniesienia pozwu do sądu federalnego o niezgodność konstytucyjną ACA.

Powiązane: Jak ustawa Obamacare zmieniła rynek ubezpieczeń zdrowotnych w USA

Teksas i 17 innych stanów złożyło pozew o uznanie ACA jako niezgodnego z prawem konstytucyjnym po tym jak w 2017 roku Kongres zniósł kary monetarne za nie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego – tak zwanego mandatu indywidualnego. Republikańscy prokuratorzy generalni argumentowali, że skoro mandat, który był filarem prawa, gdy Obamacare został wprowadzony w 2010 roku, został uznany za niekonstytucyjny, reszta ustawy ACA również powinna być uznana za niezgodną z konstytucją i w całości powinna zostać unieważniona.

Sekretarz ds. Zdrowia i Opieki Społecznej Xavier Becerra nazwał decyzję sądu „zwycięstwem wszystkich Amerykanów, zwłaszcza osób z wcześniej istniejącymi chorobami lub każdego, kto martwił się, że może być zmuszony do wyboru między swoim zdrowiem a wiązaniem końca z końcem”.

Czytaj również: Darmowe świadczenia dla kobiet z tytułu medycznej opieki profilaktycznej

Gerald E. Harmon, prezes American Medical Association (AMA), dodal, że „mając za sobą kolejną decyzję sądu podtrzymującą ACA, pozostajemy zaangażowani we wzmacnianie obecnego prawa. AMA będzie kontynuować prace nad rozszerzeniem dostępu do opieki zdrowotnej i zapewnieniem wszystkim Amerykanom znaczącego, kompleksowego i niedrogiego ubezpieczenia zdrowotnego w celu poprawy zdrowia narodu”.

Administracja Bidena twierdzi, że 31 milionów ludzi ma ubezpieczenie zdrowotne z ramienia Obamacare. Główne przepisy prawa obejmują ochronę osób z wcześniej istniejącymi schorzeniami, szereg bezpłatnych usług profilaktycznych oraz rozszerzenie programu Medicaid, który ubezpiecza osoby o niższych dochodach, w tym tych, którzy pracują w zawodach, które nie płacą dużo lub zapewnić ubezpieczenie zdrowotne.

Sędzia Stephen G. Breyer napisał decyzję większości sądu 7 do 2, która zachowuje ACA. Sędziowie Samuel A. Alito Jr. i Neil M. Gorsuch sprzeciwili się dezycji. Sędzia Alito napisał, że pozew stanowy 18 stanów powinien był być kontynuowany ponieważ, ustalono, że podstawa mandatu jest „wyraźnie niekonstytucyjna, a więc w konsekwencji inne przepisy ACA obciążają stany są również niezgodne z prawem gdyż są nierozerwalnie powiązane z indywidualnym mandatem”.

Prezydent Biden na Twitterze napisał, że dzisiejsza decyzja sądu to „Wielka wygrana dla narodu amerykańskiego”.

ZJ/ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię