USA: Bank Centralny wyraża zaniepokojenie inflacją

Amerykański Bank Centralny wyraża zaniepokojenie inflacją. Ogłosił szybsze zakończenie stymulacyjnej polityki monetarnej.

Rada nadzorujące politykę monetarną banku centralnego Stanów Zjednoczonych – Federal Reserve po raz pierwszy wyraziła zaniepokojenie szybkim przyśpieszeniem wskaźników inflacji. Decyzje rady przekładają się na dostosowanie kursu polityki monetarnej, który ma nadrzędny wpływ na rynki finansowe w USA, a pośrednio także na świecie.

Czytaj też: Najlepsze portfele na kryptowaluty 2021 roku

Decyzje Banku Centralnego są zmianą stanowiska od ostatniego zebrania, gdy wciąż utrzymywano, że wzrost inflacji ma charakter przejściowy. Indeks inflacji konsumentów wykazał wzrost o 5 procent w skali rocznej w maju i 4.5 procent w kwietniu. Są to stosunkowo skokowe i najwyższe notowania od 2008 roku.

Ogłoszone przez Federal Reserve nowe prognozy zakładają wzrost stopy referencyjnej w przyszłym roku, gdy wcześniej zakładano pozostawienie jej na poziomie zerowym przez ten okres. Przewodniczący Jerome Powell zapowiedział również przyśpieszenie redukcji wykupu obligacji przez Bank Centralny, który jest narzędziem stymulacyjnym.

Zobacz: Wyższe podatki dla najbogatszych? SONDA

Indeksy giełdowe wykazały spadki w środę podyktowane obawami o przyśpieszenie zaostrzenia polityki monetarnej.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię