Biden podda się testowi zdolności umysłowych? Republikanie nalegają

Doktor Ronny Jackson, były lekarz Donalda Trumpa wraz z 13 innymi republikańskimi kongresmenami wzywa Bidena do natychmiastowego poddania się testom poznawczym w celu oceny zdolności umysłowych.

Republikanie uważają, że tego typu testy mogłyby udowodnić opinii publicznej, że Biden  rzeczywiście jest zdolny, aby piastować najważniejszą funkcję w państwie. Niestety politycy mają co do tego wątpliwości.

Doktor Jackson wraz z 13 kongresmenami w liście, który wysłali do Bidena, do lekarza prezydenta Kevina O’Connora oraz Anthony’ego Fauciego wyrażają swoje obawy co do to kondycji prezydenta. Przytoczyli oni kilka przykładów, kiedy Biden zapomniał imion swoich rozmówców oraz ich funkcję. Jedną z najbardziej niepokojących sytuacji był fakt, że zapomniał nazwiska swojego Sekretarza Obrony. Jak podaje Fox News, prezydent nie pamiętał też tak często cytowanej pierwszej linijki Deklaracji Niepodległości.

„Niestety Pana regres mentalny i zapominalstwo stały się bardziej widoczne w ciągu ostatnich 18 miesięcy” – napisali Republikanie. „Zachęcamy pana do podążenia za przykładem prezydenta Trumpa i poddania się testowi funkcji poznawczych tak szybko, jak to możliwe i niezwłocznego udostępnienia wyników narodowi amerykańskiemu” -dodali członkowie Kongresu.

Republikanie wezwali prezydenta, by poddał się badaniu Montrealskiej Skali Oceny Funkcji Poznawczych (tzw. MoCA) – temu samemu badaniu, któremu został poddany Donald Trump. Wówczas nalegali na nie Demokraci. W 2018 roku byli prezydent uzyskał 30 na 30 punktów podczas testu poznawczego. Badanie stosowane jest u osób, u których zachodzi podejrzenie pogorszenia się stanu mentalnego, np. demencji czy choroby Alzheimera.

Czytaj również: Michigan: Strażacy uratowali szopa. Zwierzę utknęło w pokrywie studzienki

Rzecznik Białego Domu odmówił komentarza, jednak w  maju Biały Dom przekazał, że Biden  podda się badaniom lekarskim w tym roku. „Prezydent planuje przeprowadzenie badań kontrolnych jeszcze w tym roku, a ich wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości” – informuje agencja Fox, powołując się na informacje uzyskane w zeszłym miesiącu od rzecznika Białego Domu.

Jackson, który od dawna wzywa Bidena do wykonania tego badania,  teraz ma dodatkowe poparcie kilku swoich kolegów z Izby GOP.  „Biorąc pod uwagę ustanowiony precedens i wyraźny regres mentalny Bidena, uważam, że minął już czas, aby poddał się testowi poznawczemu” – podkreśla Jackson.

Były lekarz Trumpa, który gościł w zeszłym tygodniu u Seana Hannity oceni, że „Biden nie jest w tym momencie fizycznie ani psychicznie zdolny do bycia naszym prezydentem”.

AL

Illinois: Tornado nad Naperville. Tysiące ludzi bez prądu (WIDEO)

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię