Burmistrz Lightfoot: „Rasizm to kryzys zdrowia publicznego”

Burmistrz Lori Lightfoot wezwała wszystkich mieszkańców Chicago do współpracy. Powód? Chce rozwiązać problem nierówności rasowych, które, jak dodała, są wynikiem systemowego rasizmu.

„Nie możemy dłużej pozwalać, aby rasizm  okradał naszych mieszkańców z możliwości prowadzenia pełnego, zdrowego i szczęśliwego życia. Ściśle współpracujemy z Chicagowskim Departamentem Zdrowia Publicznego oraz organizacjami społecznymi, aby raz na zawsze zająć się tymi nierównościami” – mówiła burmistrz Lightfoot.

Burmistrz powołała się na różnicę w długości życia Afroamerykanów z innymi mieszkańcami miasta. Wynosi ona około 9 lat i wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat. Ligtfoot dodała, że „w niemal każdym momencie historii miasta rasizm niszczył zdrowie i samopoczuciu naszych kolorowych mieszkańców – zwłaszcza tych, którzy są Czarni” – powiedział Lightfoot w oświadczeniu.

Ligtfoot wspólnie z Allison Arwady, komisarz ds. zdrowia publicznego w Chicago przekazały, że miasto musi kontynuować pracę w celu poprawy polityki antyrasistowskiej, która zajmuje się podstawowymi przyczynami nierówności.

Czytaj również: Michigan: Strażacy uratowali szopa. Zwierzę utknęło w pokrywie studzienki

W jaki sposób?

Chicagowski Departament Zdrowia wykorzysta 9.6 miliona dolarów z funduszu pomocowego COVID-19, aby stworzyć sześć zdrowych stref równości (Healthy Chicago Equity Zones) na terenie całego miasta, które będą współpracować z sześcioma organizacjami społecznymi. Wspólnie mają za zadanie opracować strategię poprawy samopoczucia czarnoskórych mieszkańców, dostępu do opieki zdrowotnej, żywności oraz usług socjalnych.

„Dane pokazują bardzo wyraźnie, co się dzieje, gdy pozwalamy na rasizm. Tracimy ludzi, których kochamy” –  powiedziała Candace Moore – główny urzędnik ds. sprawiedliwości w mieście Chicago. „Kiedy jedna społeczność jest narażona na cierpienie, cale miasto jest poszkodowane. Moore dodała, że ogłoszenie rasizmu mianem kryzysu zdrowotnego nie wystarczy, trzeba zacząć działać.

Nie wszyscy są tego samego zdania co burmistrz

W niedzielę w telewizji Fox podczas „The Big Sunday Show”, Czarnoskóry konserwatysta Leo Terrell zaprzeczył, że w Chicago mamy do czynienia z rasizmem systemowym. Nazwał Ligtfoot najgorszym burmistrzem w kraju i wrogiem publicznym numer jeden. Terrell to obrońca praw obywatelskich, który ostatnio został współpracownikiem Fox News. Pojawia się w wielu programach, w tym w „Hannity”.

AL

Illinois: Tornado nad Naperville. Tysiące ludzi bez prądu (WIDEO)

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię