10 objawów nietolerancji glutenu

Gluten należy do grupy białek występujących w zbożach takich jak pszenica, jęczmień i żyto. W połączeniu z wodą odpowiada za odpowiednio elastyczną konsystencję ciasta, a także za jego odporność na wysychanie.

Osoby z nietolerancją lub wrażliwością na gluten mogą odczuwać między innymi ból brzucha i wzdęcia po spożyciu pokarmów go zawierających.

Czytaj również: 15 najlepszych ziół i przypraw na odchudzanie

Badania wskazują, że około 1% ludzi w Stanach Zjednoczonych cierpi na celiakię, 1% ma alergię na pszenicę, a 6% lub więcej ma nietolerancję glutenu – znaną również jako nadwrażliwość na gluten bez celiakii.

Nietolerancja glutenu może powodować podobne objawy jak celiakia. Objawy nietolerancji glutenu mogą również przypominać objawy alergii na pszenicę lub schorzenia jelitowe, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS).

Oto najczęstsze objawy nadwrażliwości na gluten:

1. Ciągłe bóle głowy
Nawracające bóle głowy, szczególnie po posiłkach mogą być oznaką nietolerancji glutenu.

2. Problemy trawienne
Z reguły właśnie probelmy z trawieniem są pierwszą oznaką nietolerancji. W miarę spożywania pokarmów wywołujących problemy żołądkowo-jelitowe objawy nietolerancji glutenu będą się nasilać.

Zobacz: Płukanie ust olejem ( ssanie oleju) – Ajurwedyjski sposób na czystą krew i zdrowe dziąsła

3. Wzdęcia
Uczucie wzdęcia jest jedną z najczęstszych dolegliwości osób wrażliwych lub nietolerujących gluten. Badania wykazują, że 87% osób, które podejrzewały nadwrażliwość na gluten bez celiakii, doświadczało wzdęć po jedzeniu.

4. Ekstremalne wyczerpanie
Osoby z nietolerancją glutenu są bardzo podatne na zmęczenie i uczucie wyczerpania, szczególnie po spożyciu pokarmów zawierających gluten. Badania wykazały, że 60–82% osób nietolerujących glutenu często doświadcza zmęczenia i znużenia. Ponadto nietolerancja glutenu może również powodować niedokrwistość z niedoboru żelaza, co z kolei powoduje większe zmęczenie i brak energii.

5. Ból brzucha
Jest to jeden z najczęstszych objawów nietolerancji na gluten. Aż 83% osób z nietolerancją glutenu odczuwa ból brzucha i dyskomfort po spożyciu produktów zawiarających gluten.

6. Biegunka, zaparcia
Ponad 50% osób wrażliwych na gluten regularnie doświadcza biegunki, a około 25% zaparć. Częsta biegunka może powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak utrata elektrolitów, odwodnienie i zmęczenie.

Ciekawostki: 7 najczęściej wyszukiwanych atrakcji turystycznych w 2021

7. Problemy skórne
Nietolerancja glutenu może również wpływać na twoją skórę. Po spożyciu gluten nie rozpuszcza się, a zamiast tego powoduje stany zapalne poszczególnych warstw skóry. Kiedy zatrzaskuje się na górnej warstwie skóry, może powodować wysypkę, swędzenie, pęcherze i silne zaczerwienienie. Dzieje się tak, ponieważ komórki naskórka ulegają uszkodzeniu. Twoje ciało nie ma zasobów, aby produkować nowe, a Twoja skóra zaczyna się dosłownie rozpadać.

U osób z nietolerancją glutenu i chorujących na dolegliwości skórne, niektóre z chorób uległy poprawie podczas stosowania diety bezglutenowej:
Łuszczyca: choroba zapalna skóry charakteryzująca się łuszczeniem się i zaczerwienieniem skóry
Łysienie plackowate: choroba autoimmunologiczna, która pojawia się jako utrata włosów bez blizn
Przewlekła pokrzywka: stan skóry charakteryzujący się nawracającymi, swędzącymi, różowymi lub czerwonymi zmianami z bladymi centrami.

8. Depresja
Osoby z problemami trawiennymi wydają się być bardziej podatne na napady lęku i depresji. Egzorfiny glutenowe, peptydy powstające podczas trawienia niektórych białek glutenu mogą zakłócać centralny układ nerwowy, co może zwiększać ryzyko depresji.

9. Ból stawów i mięśni
Osoby z nietolerancją glutenu często zgłaszają bóle stawów i mięśni. Jest to prawdopodobnie spowodowane nadwrażliwością układu nerwowego.

10. Drętwienie nóg lub ramion
Innym zaskakującym objawem nietolerancji glutenu jest neuropatia, która obejmuje drętwienie lub mrowienie rąk i nóg.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię