Cztery filary udanej emerytury w USA

Emerytura często wiąże się z drastyczną zmianą zarówno naszych priorytetów jak i miejsca, w którym będziemy w przyszłości spędzać czas. Zmienia się również sposób spędzania wolnego czasu.

Nowy raport firmy Edward Jones obejmuje odpowiedzi na ankietę na temat „czterech filarów nowej emerytury” (four pillars of the new retirment). Ankieterzy Edward Jones spytali 2000 osób dorosłych na temat zdrowia, rodziny, celu życia i finansów podczas emerytury. 92% respondentów stwierdzi, że te cztery filary są kluczem do udanej emerytury.

Oto jak plasują się najpopularniejsze źródła celu, sensu i spełnienia według amerykańskich emerytów:

1. Bycie finansowo niezależnym

Z raportu wynika, że tylko 16% emerytów i 27% osób w wieku przedemerytalnym – definiowanych jako osoby w wieku 50 lat i starsze twierdzi, że bogactwo jest jednym z największych źródeł spełnienia na emeryturze.
Ankietowani uważają, że bogactwo może z pewnością pomóc w udanej emeryturze na wiele sposobów, i nie tylko poprzez zapewnienie takiego samego lub lepszego standardu życia. Zgodnie jednak stwierdzają, że jest kilka innych rzeczy, znacznie bardziej ważnych, jeśli chodzi o cel, znaczenie i spełnienie.

Czytaj również: Egzotyczne i niedrogie miejsca na emeryturę

2. Spełnianie życiowych celów

Ważniejsze od bogactwa są cele — 31% osób w wieku przedemerytalnym i 21% emerytów twierdzi, że „spełnianie życiowych celów” wprowadza większy sens w przejściu na emeryturę. Wiele osób jest przyzwyczajonych do wyznaczania celów finansowych, ale emerytura daje możliwość robienia rzeczy, które zawsze chciałeś robić, ale nie mogłeś. Emeryci zapytani za czym najbardziej tęsknią ze swojego życia zawodowego, 41% twierdzi, że za kontaktem z ludźmi i stymulacją społeczną.

3. Życie wypełnione zabawą i ciekawymi rzeczami

Po pracowitych dekadach przyszedł czas na życie wypełnione uśmiechem i zabawą. 32% emerytów i 41% osób w wieku przedemerytalnym tego właśnie oczekuje i chce od życia na emeryturze. Większość emerytów (55%) znajduje sens i spełnienie w robieniu interesujących i przyjemnych rzeczy, podczas gdy spodziewa się tego 64% osób w wieku przedemerytalnym.

Emerytura za granicą? Przeczytaj 7 porad zanim podejmiesz decyzję

4. Żyć życiem wypełnionym wiarą

Raport Edward Jones wykazał, że 38% emerytów i 34% osób w wieku przedemerytalnym podaje życie w wierze jako źródło celu na emeryturze. Emeryci wymieniają wiarę i wartości religijne wśród najważniejszych czynników wpływających na ich tożsamość na emeryturze. Tylko jedna rzecz — relacje z bliskimi — przewyższała wiarę i wartości jako czynniki przyczyniające się do tożsamości.

5. Bycie hojnym

Hojność jest wysoko oceniana jako źródło celu i spełnienia. 40% emerytów i 31% osób w wieku przedemerytalnym chce być bardziej hojnym. Darowizny na cele charytatywne to jeden ze sposobów w jaki się to dzieje, ale wielu emerytów ma więcej czasu do dawania niż pieniędzy. 50% osób na emeryturze jest chętnych zaoferować swój czas jako mentor.

Zobacz też: Czy pieniądze dają szczęście? Naukowcy znaleźli odpowiedź!

6. Bycie wiernym sobie


Ponad połowa emerytów (53%) wymienia „bycie wiernym sobie” jako źródło celu, sensu i spełnienia w porównaniu z 45% osób w wieku przedemerytalnym. Jako emeryt człowiek ma więcej czasu na robienie rzeczy, które sprawiają mu radość. Jest to na nowo czas odkrywania siebie.

Czytaj: Uprość swoje życie – 11 kroków do minimalizmu

7. Spędzanie czasu z bliskimi

Najlepszym sposobem, w jaki emeryci osiągają spełnienie na emeryturze, jest spędzanie czasu z bliskimi. W raporcie czytamy: „Rodzina była jednym z największych źródeł komfortu i celu dla wielu Amerykanów na emeryturze podczas pandemii. Kiedy poproszono o ocenę siebie w czterech filarach, rodzina pozostała filarem najwyżej ocenianym, a powiązania rosły jeszcze bardziej podczas pandemii, od 70% w maju 2020 roku do 76% w marcu 2021 roku”.
Aż 61% osób w wieku przedemerytalnym i pełne dwie trzecie (67%) emerytów wymienia spędzanie czasu z bliskimi jako źródło celu i znaczenia na emeryturze.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię