Gdynia: ORP „Błyskawica” objęty honorowym mecenatem przez V. Rey i K. Raczyńską

W dniu święta Marynarki Wojennej na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni córki Cecylii i Edwarda Raczyńskich – Viridiana Rey i Katarzyna Raczyńska – objęły honorowym mecenatem ORP „Błyskawica”.

85 lat temu, 1 października 1936 roku, w stoczni J. Samuel White & Co Ltd. w Cowes, nazwę najsłynniejszemu polskiemu okrętowi nadała hrabina Cecylia Raczyńska, żona Edwarda, ambasadora RP w Londynie.

Podczas uroczystości list z przesłaniem od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Aleksander Gosk. „W szczególnym czasie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 85. rocznicy chrztu i wodowania ORP »Błyskawica«, w hołdzie polskim dowódcom i członkom załogi, którzy na pokładzie tej jednostki skutecznie i z honorem od pierwszego do ostatniego dnia drugiej wojny światowej walczyli z siłami niemieckiej III Rzeszy w ramach szczególnie ważnych alianckich operacji morskich. Dla uczczenia tradycji Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej, której niszczyciel »Błyskawica« jest najświetniejszym symbolem i upamiętnieniem” – odczytał słowa z listu prezydenta Andrzeja Dudy Aleksander Gosk.

Czytaj również: Jedna z najbardziej śmiercionośnych roślin w Ameryce Północnej właśnie zakwita

Z kolei wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska podkreśliła, że ORP „Błyskawica” to okręt symbol i „wszedł do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń”. „Niszczyciel zapisał się chlubnie w historii Marynarki Wojennej. W uznaniu swych chwalebnych zasług ORP »Błyskawica« został odznaczony orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Obecnie to nie tylko okręt muzeum, pamiętający czasy II RP i bohater wojennych zmagań, ale także – a może przede wszystkim – okręt reprezentacyjny Marynarki Wojennej” – zaznaczyła wicemarszałek Małgorzata Gosiewska.

Na uroczystość objęcia mecenatem ORP Błyskawica przybyła jedna z córek Edwarda i Cecylii Raczyńskich – mieszkająca w Anglii Viridiana Rey. Podczas święta podkreśliła, że jej rodzice z dumą służyli Polsce. „Z wielkim wzruszeniem obejmujemy wraz z moją siostrą Katarzyną Raczyńską honorowym patronatem ORP »Błyskawicę«, którego matką chrzestną była nasza świętej pamięci matka Cecylia Raczyńska. Dla obojga naszych rodziców służba Polsce była zaszczytnym obowiązkiem i pełnili ją z dumą. Jednym z przywilejów tej służby była rola matki chrzestnej okrętu, który odegrał bohaterską rolę w działaniach drugiej wojny światowej i został odznaczony Krzyżem Złotym Virtuti Militari” – podkreśliła Viridiana Rey.

W czasie wydarzenia Kompania Reprezentacyjna i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej czyniły honory zgodnie z ceremoniałem morskim. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni we współpracy z Marynarką Wojenną RP.

Zobacz też: 1 na 4 osoby z chorobą Parkinsona jest błędnie zdiagnozowana i niewłaściwie leczona

„Błyskawica” wraz z bliźniaczym „Gromem” zbudowane zostały przez stocznię J. Samuel White & Co Ltd. w Cowes. Należały do najnowocześniejszych i najsilniejszych okrętów swojej klasy na świecie. Kolejne niszczyciele tego typu budowane miały być już w stoczni krajowej. Wybuch wojny przekreślił te plany.
Okręt „Błyskawica” działał na Morzu Północnym i Atlantyku, w kampanii norweskiej i ewakuacji wojsk sojuszniczych z Dunkierki, bronił Cowes przed atakami Luftwaffe, operował na Morzu Śródziemnym wspierając Maltę i działania inwazyjne w Afryce Północnej, osłaniał lądowanie aliantów w Normandii.

Muzeum Marynarki Wojennej utrzymuje w pomieszczeniach „Błyskawicy” wystawę poświęconą walkom marynarzy podczas drugiej wojny światowej.
Patronami honorowymi wydarzenia są wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Patronem medialnym wydarzenia jest między innymi Program Pierwszy Polskiego Radia.

IAR

Koniczyna biała – właściwości i zastosowanie

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię