Rzadkie monety znalezione w Anglii pochodzą z okresu Czarnej Śmierci

Dwie rzadkie monety zostały odkryte za pomocą wykrywacza metali. Monety pochodzą z połowy XIV wieku, z czasów, gdy Czarna Śmierć pustoszyła Anglię.

Obie średniowieczne monety przedstawiają Edwarda III, który próbował wprowadzić do Anglii złote monety od 1344 roku.

Czytaj również: Topniejący lodowiec w Norwegii odkrywa ciekawe znaleziska sprzed 1000 lat

Jedna z nowo odkrytych monet — moneta lamparta (zwana również półflorenem) była wydawana od stycznia do lipca 1344 roku. Uznano ją za „nieudaną”, ponieważ opłaty za jej wyrób były zbyt wysokie, a wartość przypisana monetom lampartów przewyższała wartość złota w stosunku do srebra.

Edward III próbował rozwiązać problemy monetarne wprowadzając nowe monety w okresie od lipca 1344 do 1351 roku. Druga moneta pochodzi z 1351 roku. Ta moneta, zwana złotą szlachtą, waży prawie 7,7 grama. Jest ona ponad dwa razy cięższa niż moneta lamparta, która waży 0,12 uncji (3,5 g).

Przedstawiciele Portable Antiquities Scheme (PAS) twierdzą, że w dzisiejszych dolarach za te monety trzeba byłoby zapłacić około 16 700 dolarów.

Zobacz też: 24 000 letni organizm przywrócony do życia

Wykrywacz metali znalazł obie złote monety w pobliżu miasta Reepham w hrabstwie Norfolk w październiku 2019 roku, ale archeolodzy z PAS dopiero zakończyli ocenę monet.

W momencie znalezienia monety były złożone na pół, ale poza tym były w dobrym stanie, z niewielkimi zarysowaniami. Lampart ma 23 karaty, co oznacza, że ​​zawiera około 96% czystego złota, podała PAS.

Odkrycie monety lamparta jest szczególnie godne uwagi, biorąc pod uwagę, że niewiele z tych monet zostało wybitych i „prawie żadna z nich nie przetrwała do dziś”, powiedziała BBC Helen Geake, oficer łącznikowy ds. znalezisk PAS. Według PAS w muzeach publicznych znajdują się dziś tylko trzy monety z lampartami.

Czytaj: Echolokacja? Naukowcy twierdzą, że można się jej nauczyć!

Nowe odkrycie pokazuje, że lamparty były w obiegu dłużej niż wcześniej sądzono. Jedną z możliwości nieoczekiwanie długiego panowania lamparta jest to, że Czarna Śmierć przybyła do Anglii pod koniec lat czterdziestych XIII wieku, zabijając co najmniej jedną trzecią populacji.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię