W Izraelu odkryto nowy gatunek starożytnego człowieka

Foto: Ndtv

Wykopaliska archeologiczne w pobliżu miasta Ramla przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie odsłoniły zagadkowe prehistoryczne szczątki.

Zadziwiającym był fakt, że naukowcy nie mogli porównać tych szczątków z żadnym znanym gatunkiem z rodzaju Homo, do którego należy współczesny człowiek – Homo sapiens.

Czytaj także: Rzadkie monety znalezione w Anglii pochodzą z okresu Czarnej Śmierci

Naukowcy doszli do wniosku, że jest to nieznany dotąd gatunek starożytnego człowieka, który żył obok naszego gatunku ponad 100 000 lat temu.
Uważają, że szczątki odkryte w pobliżu miasta Ramla reprezentują jedne z „ostatnich ocalałych” szczątków starożytnej grupy ludzi. Znalezisko składa się z częściowej czaszki i szczęki. Analiza szczątków wykazała, że osoba ta żyła między 140 000 a 120 000 lat temu.

Naukowcy nazwali nowo odkryte znalezisko „gatunek Nesher Ramla Homo”.

Członkowie zespołu sądzą, że osobnik ten pochodził od wcześniejszego gatunku, który mógł zamieszkiwać ten region setki tysięcy lat temu i dać początek neandertalczykom w Europie i ich odpowiednikom w Azji.

Dr Hila May z Uniwersytetu w Tel Awiwie powiedziała, że ​​odkrycie zmieniło historię ewolucji człowieka, a zwłaszcza „nasz obraz tego, jak wyłonili się neandertalczycy. Ogólny obraz ewolucji neandertalczyków był w przeszłości ściśle związany z Europą.”

„Morfologia człowieka Nesher Ramla ma cechy wspólne z neandertalczykami i archaicznym Homo”, napisali naukowcy w opublikowanym oświadczeniu. Dodając, że „jednocześnie ten typ Homo jest bardzo niepodobny do współczesnych ludzi – ma zupełnie inną strukturę czaszki, bez podbródka i bardzo duże zęby”.

Zobacz też: Kluczowe momenty w karierze i życiu Władimira Putina

Ludzkie znaleziska zostały odkryte podczas wykopywania zapadliska. Odnaleziono również tysiące kamiennych narzędzi i szczątków zwierząt. „Znalezisko pokazuje, że Nesher Ramla Homo posiadał zaawansowane technologie produkcji narzędzi kamiennych i najprawdopodobniej wchodził w interakcje z lokalnymi Homo sapiens” – twierdzi archeolog Yossi Zaidner.

Zespół uważa, że ​​pierwsi członkowie grupy Nesher Ramla Homo byli już obecni na Bliskim Wschodzie około 400 000 lat temu. Naukowcy zauważyli podobieństwa między nowymi znaleziskami a starożytnymi grupami „przedneandertalczykami” w Europie.

Naukowcy dodają, że „istnieje kilka ludzkich skamieniałości z jaskiń Qesem, Zuttiyeh i Tabun, które pochodzą z tamtych czasów a których to nie mogliśmy do tej pory przypisać żadnej konkretnej znanej grupie ludzi. Porównanie ich kształtów z nowo odkrytym okazem z Nesher Ramla uzasadnia ich włączenie do nowego gatunku”.

10 tajemniczych miejsc na świecie

Doktor May w wywiadzie dla BBC News, że wygląda na to, iż „wszystko zaczęło się w Izraelu. Sugerujemy, że lokalna grupa była populacją źródłową. Europejski neandertalczyk faktycznie zaczął się tutaj, w Lewancie i migrował do Europy, krzyżując się z innymi grupami ludzi”.

Co dziwi Polaków w USA?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię