Jak długo utrzymują się objawy perimenopauzy?

Po 40. roku życia w ciele kobiety zaczynają zachodzić zmiany hormonalne. Naturalna menopauza, która przebiega bez interwencji medycznej, przebiega w trzech etapach – perimenopauza, klimakterium, okres po menopauzie.

Perimenopauza to etap, w którym kobieta zaczyna wchodzić w menopauzę. Typowe objawy fazy okołomenopauzalnej to uderzenia gorąca, nocne poty, suchość pochwy. Okres ten może trwać nawet 10 lat. Objawy związane z tą fazą stopniowo ustępują w okresie menopauzy i po menopauzie. U niektórych kobiet same objawy okołomenopauzalne trwają cztery lata. Niestety u większości objawy okołomenopazualne trwają dużo dłużej.

Czytaj również: Średniowieczny eliksir młodości. Przepis

1. Uderzenia gorąca

Są częstym objawem okołomenopauzalnym. Jedno z badań wykazało, że uderzenia gorąca od umiarkowanych do silnych mogą trwać nawet po okresie okołomenopauzalnym. Badania wskazują, że większość kobiet ma uderzenia gorąca średnio przez 10,2 lata. Naukowcy zauważyli również, że kobiety z nadwagą doświadczają ich mniej i przez krótszy okres czasu.

2. Nieregularne miesiączki

Podczas okresu okołomenopauzalnego miesiączki stają się nieregularne. Ustalone jest, że kobieta osiągnęła menopauzę, gdy nie miała okresu przez 12 kolejnych miesięcy. Częstotliwość, intensywność i czas trwania nieregularnych miesiączek różni się znacznie w zależności od osoby. Nawet po menopauzie kobieta może nadal dostać miesiączkę do 5 lat po wejściu w menopauzę.

Zobacz: 18 powodów, dla których warto pić wodę z cytryną

3. Nocne poty

Uderzenia gorąca podczas snu mogą powodować nocne poty. Nocne poty wybudzają ze snu prowadzą do dreszczy, zimnych stóp i ochłodzenia ciała. Średnio nocne poty trwają od 6 do 24 miesięcy. Niestety dużo kobiet uskarża się na nie przez 7 do 11 lat.

4. Suchość pochwy

Szacuje się, że problem dotyczy około połowy kobiet w okresie perimenopauzalnym i po menopauzie. Dyskomfort podczas seksu, niskie libido i pilna potrzeba oddania moczu to objawy zespołu menopauzy moczowo-płciowego (GSM). Zespół menopauzy układu moczowo-płciowego (GSM) to nowy termin opisujący różne objawy i oznaki menopauzy, w tym objawy dotyczące narządów płciowych – suchość, pieczenie i podrażnienie, objawy seksualne – brak nawilżenia, dyskomfort lub ból, oraz objawy ze strony układu moczowego – naglące oddawanie moczu, bolesne oddawanie moczu i nawracające infekcje dróg moczowych. Terapie niehormonalne dostępne bez recepty zapewniają pewną ulgę u kobiet z łagodnymi objawami GSM. Niskie dawki estrogenów dopochwowych, DHEA dopochwowy, ogólnoustrojowa terapia estrogenowa i ospemifen są skutecznymi metodami leczenia umiarkowanego GSM. Suchość pochwy średnio trwa 7,4 lata, ale często pozostaje na zawsze.
Czytaj: Emerytura za granicą? Przeczytaj 7 poniższych porad zanim podejmiesz decyzję

Inne objawy okołomenopauzalne obejmują:

  • tkliwość piersi
  • nasilenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
  • suchość skóry, oczu lub ust
  • bóle głowy
  • palpitacje serce
  • bóle mięśni i stawów
  • problemy z koncentracją i pamięcią
  • wypadanie lub przerzedzenie włosów
  • przybranie na wadze.

Skąd się biorą wróżki? Czy wróżby się sprawdzają? Zobacz

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię